3,94 mld zł w budżecie Ministerstwa Zdrowia na 2012 rok

Przyszłoroczny budżet Ministerstwa Zdrowia ma wynieść 3,94 mld zł, z czego 2,5 mld zł zostanie przeznaczone na ochronę zdrowia. Według resortu, oznacza to wzrost o około 7,1 proc. w porównaniu do budżetu roku 2011 (3,6 mld zł).

Przyjęty przez rząd projekt ustawy budżetowej, który dostępny jest na stronach internetowych Sejmu, zakłada, że najwięcej pieniędzy trafi na ochronę zdrowia - 2,5 mld zł. Z tego większość środków przeznaczona zostanie na finansowanie m.in. szpitali klinicznych (655 mln zł), programów polityki zdrowotnej (727 mln zł) oraz świadczeń wysokospecjalistycznych (318 mln zł).

Projekt przyszłorocznego budżetu przewiduje, że na ratownictwo medyczne przeznaczone będzie 80 mln zł, publiczną służbę krwi - 91,2 mln zł, lecznictwo psychiatryczne - 39 mln zł, inspekcję sanitarną - 33,4 mln zł, urząd rejestracji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych - 47,2 ml zł, inspekcję farmaceutyczną - 13,3 mln zł.

Wśród środków na ochronę zdrowia 9,5 mln ma trafić na zwalczanie narkomanii, 6 mln zł - na przeciwdziałanie alkoholizmowi, a 5,8 mln zł - na zapobieganie i zwalczanie AIDS.

Z puli, jaką będzie dysponował resort zdrowia, 1,36 mld zł to środki przeznaczone na szkolnictwo wyższe, w tym 1,26 mld zł na działalność dydaktyczną, a 96,3 mln zł na pomoc materialną dla studentów i doktorantów.

Przyszłoroczne wydatki na administrację publiczną w ramach budżetu MZ wyniosą 65 mln zł.

W ramach budżetu MZ na obronę narodową zaplanowano 11,5 mln zł.

W środkach przeznaczonych na rezerwy celowe 400 mln zł zabezpieczono na wsparcie działań w zakresie przekształceń samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Jeżeli chodzi o planowane środki na realizację programów wieloletnich, w 2012 roku 250 mln zł przeznaczone zostanie na realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, 45 mln zł - na Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, 559,2 mln zł - na programy wsparcia finansowego inwestycji w infrastrukturę w ochronie zdrowia. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH