26 szpitali referencyjnych będzie w gotowości podczas Euro 2012

Jest już wyznacznych 26 szpitali referencyjnych, które będą w stałej gotowości do przyjęcia pacjentów podczas Euro 2012. Placówki znajdują się w miastach gospodarzach mistrzostw (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław). Ponadto w każdym z tych miast do obsługi imprezy zostanie wyznaczonych około 10 przychodni POZ. Minister Ewa Kopacz zapewnia, że jesteśmy dobrze przygotowani.

Jak wyjaśnia Elżbieta Lipska, koordynator krajowy ds. opieki medycznej w spółce PL.2012, wybrane szpitale mają w czasie Euro pozostawać w gotowości do przyjęcia większej liczby pacjentów.

– Odpowiedzielność za gotowość placówek spoczywa na dyrektorach, którzy podjęli się tych zadań. Oni mają kontrolować, czy placówka jest odpowiednio przygotowana  – tłumaczyła  Elżbieta Lipska na konferencji w Centrum Olimpijskim w Warszawie, zorganizowanej przez spółkę PL.2012 wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOL).

Doświadczenia z Johannesburga
Ewa Kopacz, minister zdrowia, podkreślała podczas konferencji, że szpitale referencyjne muszą dysponować funkcjonującym oddziałem ratunkowym, oddziałem chorób wewnętrznych oraz oddziałem chirurgicznym, z uwzględnieniem chirurgii urazowej.

W Warszawie szpitalem referencyjnym dla stadionu narodowego będzie Szpital Bródnowski, dla strefy kibica, jeżeli będzie ona wokół Pałacu Kultury i Nauki, będą takimi Szpital Czerniakowski i Szpital Wolski, dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina – Szpital Kliniczny WUM na Banacha, dla drużyn piłkarskich – Wojskowy Instytut Medyczny, natomiast dla gości UEFA – Szpital MSWiA na Wołoskiej, który na codzień obsługuje VIPów.

Efraim Kramer, koordynator medyczny stadionu Soccer City w Johannesburgu mówił, że dla szpitali w tym mieście mistrzostwa świata w RPA oznaczały około 100 pacjentów więcej, niż zwykle, w ciągu imprezy.

– Nie jest to wielka liczba. Większość poszkodowanych ludzi była obsługiwana bezpośrednio na stadionach – tłumaczył Efraim Kramer.

Patrole, ambulanse, szpitale...
Koordynacją przygotowań w zakresie opieki medycznej i ratownictwa zajmuje się spółka PL.2012. W oparciu o doświadczenia innych organizatorów tego typu wydarzeń spółka określiła 7 głównych obszarów przygotowań.

Pierwszym jest zabezpieczenie tzw. miejsc oficjalnych, czyli stadionów, stref kibica i lotnisk.

– W jego skład będą wchodziły patrole piesze, punkty pierwszej pomocy, zespoły ratownictwa medycznego, lekarze stadionowi oraz szpitale referencyjne  – tłumaczy Elżbieta Lipska.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH