2010 rok trudny dla publicznych szpitali

Zapotrzebowanie na środki finansowe zgłoszone przez publiczne szpitale do końca maja br. wzrosło o 156 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2009 roku - wynika z danych firmy Electus SA.

Dynamicznie rosną zobowiązania wymagalne państwowej służby zdrowia. Z raportu Electusa – firmy specjalizującej się w obsłudze finansowej publicznych jednostek ochrony zdrowia – wynika, że szpitale potrzebują coraz więcej środków na utrzymanie płynności oraz obsługę swojego zadłużenia.

Do maja tego roku, poprzez zapytania skierowane do Electusa i ogłoszone przetargi, szpitale zgłosiły zapotrzebowanie na ponad 223 mln złotych. Tymczasem w tym samym okresie 2009 r. było to niecałe 88 mln złotych.

– Tak duży wzrost to efekt rosnącego poziomu zobowiązań, w szczególności tych wymagalnych, dla których szpitale muszą znaleźć pokrycie  – mówi Wioleta Błochowiak, wiceprezes Electus SA.

– Zapotrzebowanie na środki pojawiło się już pod koniec 2009 roku, jednak działania zmierzające do uzupełnienia niedoborów finansowych podejmowane są ze sporym opóźnieniem i wynik tego przesunięcia właśnie obserwujemy. Porównując dotychczasowe dane z rokiem poprzednim, możemy spodziewać się wyraźnego wzrostu zapotrzebowania szpitali na finansowanie w całym 2010 roku – dodaje Wioleta Błochowiak.

Największego wsparcia finansowego, zarówno w ubiegłym jak i w tym roku, wymaga woj. mazowieckie: odpowiednio 73,7 i 55,6 mln złotych. To efekt największego zadłużenia spośród wszystkich województw.

Z ostatniego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że zadłużenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na koniec I kwartału 2010 r. wyniosło 9,84 mld złotych. Oznacza to wzrost względem ostatniego kwartału 2009 r. o 2,3 proc., czyli o ponad 220 mln złotych.

Szczególnie ważny jest wzrost zobowiązań wymagalnych szpitali. W minionym kwartale wartość takich zobowiązań wyniosła 2,41 mld zł, czyli o 7,8 proc. więcej niż w ostatnich trzech miesiącach minionego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH