Choć zarobki lekarzy wzrosły od 2006 r. od 50 do nawet 120 proc., OZZL nie spoczywa na laurach: chce wprowadzenia minimalnego wynagrodzenia dla lekarza specjalisty w wysokości od 2,5 do 3 średnich krajowych.

Lekarze przyznają, że zarabiają lepiej, ale jednocześnie podkreślają, że odbywa się to kosztem pracy na kilku etatach. Ponadto różnice w zarobkach między poszczególnymi oddziałami i szpitalami są wyjątkowo duże i sięgają nawet kilkuset procent.

I tak: najlepiej zarabiający w Polsce ordynator ma ponad 40 tys. zł miesięcznie, ale np. najlepiej zarabiający ordynator na Śląsku dostaje już "tylko" 29 tys. zł. Średnio lekarz bez specjalizacji zarabia 5-6 tys. złotych, czyli ponad połowę więcej niż jeszcze dwa lata temu. Są jednak lekarze, którzy mają niecałe 2 tys. złotych pensji - podaje dziennik Polska.

Zdaniem związkowców z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy lekarze pracują znacznie dłużej niż inni pracownicy, a wynika to zarówno z ich niedoboru, jak i ze stosunkowo niskich wynagrodzeń za pracę w normalnym czasie pracy. Tymczasem początkujący sędzia czy prokurator mają po 6 tys. za etat, a oficer WP - około 4 tys. zł.

Za skandaliczny uznają związki fakt, że na skutek decyzji Ministerstwa Zdrowia, lekarze, którzy są w trakcie specjalizacji (tzw. rezydenci) zarabiają więcej od tych, od których mają się uczyć zawodu.

Na Śląsku, w porównaniu do 2007 r., najmniej wzrosły (z 3,9 tys. zł do 5,1 tys. zł) zarobki lekarzy bez specjalizacji. Średnia krajowa jest o 200 zł wyższa niż w województwie śląskim. Pensje lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji też są tu niższe niż średnio w Polsce. Wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat z 4,5 tys. zł do 6 tys. zł. Lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji zarabia średnio w Polsce 7,3 tys. zł.

W każdej grupie różnice między najlepiej a najgorzej zarabiającymi są ogromne. Na Śląsku najniższa pensja lekarza bez specjalizacji wynosi 1785 zł, a najwyższa 13 030 zł. Najgorzej zarabiający lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji dostaje 1760 zł, a najlepiej - 10 razy więcej. Przepaść w przypadku drugiego stopnia specjalizacji to 2,1 tys. zł (najgorsza pensja) i 23 tys. zł (najlepsza). Najgorzej zarabiający ordynator w Śląskiem ma 3,8 tys. zł, a najlepiej - 29 tys. zł.

W szpitalach i przychodniach miejskich w Łodzi lekarze zarabiają od 3,5 do 10 tys. brutto: tak wynika z raportu przedstawionego podczas ostatniej sesji rady miasta. Z zestawień wynika, że ordynator w miejskim szpitalu zarabia nawet do 10 tys. miesięcznie brutto, a lekarz pierwszego kontaktu z miejskiej przychodni prawie trzy razy mniej.

Lekarze zatrudnieni w szpitalach podkreślają jednak, że nie można porównywać zarobków lekarza, który łącznie z dyżurami przepracowuje około 250 godzin miesięcznie, ze specjalistą, który przyjmuje w ambulatorium przez 7 godzin dziennie, czyli około 150 godzin w miesiącu.

Różnice zarobków w poszczególnych grupach lekarzy nie są jednak duże. Porównanie pensji na tym samym etacie w kilku szpitalach daje kwoty od 3,6 tys. zł do 4,9 tys. zł. Porównywalne pensje mają także lekarze w miejskich przychodniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH