W środę (24 czerwca) w prasie ukazały się ogłoszenia o naborze wniosków o przyznanie dotacji, które szpitale mogą składać do 24 lipca - poinformował zarząd województwa podlaskiego.

Szpitale mogą dostać pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego - w szczególności do leczenia chorób układu krążenia i nowotworów: mammografy, tomografy komputerowe, sprzęt do angiografii, koronarografii, aparaty USG, EKG, EEG, aparaty do hemodializy, endoskopy.

Można też ubiegać się o pieniądze na przebudowę, rozbudowę obiektów, by spełniały obowiązujące normy w tym zakresie, przebudowę i wyposażenie sal operacyjnych. Wnioski o dotacje mogą składać samorządy, które są organami prowadzącymi jednostek ochrony zdrowia, szpitale, przychodnie i poradnie, które są prowadzone przez samorządy lub samorządy mają w nich udziały większościowe.

Z dotacji mogą też korzystać ZOZ-y niepubliczne - pod warunkiem, że wszystkie dochody osiągają na podstawie kontraktów z NFZ. W konkursie mogą też brać udział organizacje pozarządowe non profit.

W konkursie nie mogą natomiast startować szpitale prowadzone przez ministerstwa czy publiczne uczelnie medyczne.

Według kursu euro na dzień ogłoszenia konkursu kwota, o jaką mogą łącznie ubiegać się szpitale i przychodnie, to 49,4 mln zł.

To znacznie więcej niż w pierwszym konkursie. Wówczas podlaskie szpitale pozyskały ok. 30 mln zł. Najwięcej pieniędzy - 4,9 mln zł - otrzymało wówczas Białostockie Centrum Onkologii m.in. na sprzęt do leczenia raka przełyku i oskrzeli radioterapią śródtkankową (brachyterapią).

Szpitale mogą otrzymać nawet do 90 proc. dofinansowania projektów. Minimalna wartość projektów musi wynosić 0,5 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH