W środę (24 czerwca) w prasie ukazały się ogłoszenia o naborze wniosków o przyznanie dotacji, które szpitale mogą składać do 24 lipca - poinformował zarząd województwa podlaskiego.

Szpitale mogą dostać pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego - w szczególności do leczenia chorób układu krążenia i nowotworów: mammografy, tomografy komputerowe, sprzęt do angiografii, koronarografii, aparaty USG, EKG, EEG, aparaty do hemodializy, endoskopy.

Można też ubiegać się o pieniądze na przebudowę, rozbudowę obiektów, by spełniały obowiązujące normy w tym zakresie, przebudowę i wyposażenie sal operacyjnych. Wnioski o dotacje mogą składać samorządy, które są organami prowadzącymi jednostek ochrony zdrowia, szpitale, przychodnie i poradnie, które są prowadzone przez samorządy lub samorządy mają w nich udziały większościowe.

Z dotacji mogą też korzystać ZOZ-y niepubliczne - pod warunkiem, że wszystkie dochody osiągają na podstawie kontraktów z NFZ. W konkursie mogą też brać udział organizacje pozarządowe non profit.

W konkursie nie mogą natomiast startować szpitale prowadzone przez ministerstwa czy publiczne uczelnie medyczne.

Według kursu euro na dzień ogłoszenia konkursu kwota, o jaką mogą łącznie ubiegać się szpitale i przychodnie, to 49,4 mln zł.

To znacznie więcej niż w pierwszym konkursie. Wówczas podlaskie szpitale pozyskały ok. 30 mln zł. Najwięcej pieniędzy - 4,9 mln zł - otrzymało wówczas Białostockie Centrum Onkologii m.in. na sprzęt do leczenia raka przełyku i oskrzeli radioterapią śródtkankową (brachyterapią).

Szpitale mogą otrzymać nawet do 90 proc. dofinansowania projektów. Minimalna wartość projektów musi wynosić 0,5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH