100 mln zł dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od EBI Podpisanie umowy na 100 mln zł dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od EBI. Fot. WUM

Wsparcie w wysokości 100 mln zł m.in. na budowę Centrum Symulacji Medycznych otrzyma Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). W piątek (13 kwietnia) w Warszawie podpisano umowę w sprawie finansowania.

Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) przekaże warszawskiej uczelni 100 mln zł (ok. 24 mln euro) na zaprojektowanie, budowę i wyposażenie nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznych. Część tej kwoty zostanie również przeznaczona na modernizację istniejących już budynków Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).

- Środki, które uzyskamy z EBI, pozwolą nam zapewnić finansowanie dla utworzenia niezależnego innowacyjnego ośrodka, oferującego najnowocześniejsze rozwiązania służące szkoleniu przed- i podyplomowemu - powiedział w piątek (13 kwietnia) podczas uroczystości podpisania umowy o finansowaniu rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś.

Jak tłumaczył prof. Wielgoś, celem działalności Centrum będzie podniesienie jakości praktycznych aspektów kształcenia medycznego. - tworzy ono możliwość zdobycia doświadczenia w zakresie leczenia i opieki nad pacjentem - dodał.

- Jest to bardzo ważny projekt dla EIB: po raz pierwszy wspieramy szkołę wyższą w Polsce bez pośrednictwa Ministerstwa Finansów - podkreśliła Sandrine Corset, dyrektor departamentu EBI ds. Europy północnej i krajów Morza Bałtyckiego. Jak dodała, inne polskie uczelnie również wyraziły zainteresowanie bezpośrednią współpracą z bankiem.

Umowa EBI z WUM to już 20. duża inwestycja z Polski, która otrzymała wsparcie w ramach Planu Junckera. Kolejnych sześć projektów czeka na podpisanie umowy. - To w sumie ponad 10 mld zł finansowania z EBI na 26 inwestycji - mówił wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Koszt całego projektu realizowanego na WUM to niemal 250 mln zł. Na tę kwotę, oprócz środków z EBI, składają się także środki własne warszawskiej uczelni oraz niemal 26 mln zł z dotacji unijnych.

- Ważne jest dla nas to, że uczelnia łączy źródła finansowania inwestycji - podkreślił Słowik. Jak stwierdził, jest to szczególnie istotne w kontekście tego, że w kolejnych latach Komisja Europejska będzie kładła duży nacisk na finansowanie projektów z różnorodnych źródeł.

Plan Junckera to przygotowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny plan pobudzenia inwestycji w gospodarce europejskiej w dwóch obszarach: szeroko rozumianej infrastrukturze oraz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Plan powstał w czerwcu 2015 r. z inicjatywy Jeana-Claude'a Junckera, przewodniczącego KE. Pierwotnie zakładał wygenerowanie inwestycji o wartości 315 mld euro, jednak z dniem 1 stycznia br. został on wydłużony do końca 2020 r., a kwota inwestycji zwiększona do 500 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH