100 milionów zł ma postawić na nogi: drugi szpital uniwersytecki otrzyma pożyczkę z ARP

Agencja Rozwoju Przemysłu SA udzieli Szpitalowi Uniwersyteckiemu nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy pożyczki w wysokości 100 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na restrukturyzację lecznicy. - Dzięki tym środkom nasza placówka będzie mogła odzyskać płynność finansową - przyznaje Marta Laska, rzecznik prasowy szpitala.

Stosowną umowę między ARP SA a bydgoskim "Juraszem" podpisano 14 listopada br. Pierwszym szpitalem akademickim, który skorzystał z tej formy finansowego wsparcia, było Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

Uporać się z zadłużeniem
Bydgoski szpital od lat boryka się z zadłużeniem, które sięgnęło już kwoty 100 mln zł. Doszło do tego, że roczne koszty związane z obsługą tych zobowiązań wyniosły 10 mln zł.

- W związku z tym, że spłata odsetek i zajęcia komornicze zaczęły znacznie przewyższać możliwości szpitala, dyrekcja zaczęła poszukiwać rozwiązań umożliwiających wyjście z tej sytuacji - tłumaczy rzecznik prasowy szpitala, Marta Laska.

- Około półtora roku temu, został zainicjowany restrykcyjny program restrukturyzacji. Wówczas okazało się, że jako szpital jesteśmy w stanie spełnić warunki, stawiane przez ARP, aby uzyskać finansową pomoc w formie pożyczki z Agencji - dodaje rzecznik.

Plan naprawczy, który zyskał akceptację Agencji, opiera się m.in. na maksymalizacji dochodów, reorganizacji zadań wybranych komórek organizacyjnych, optymalizacji stanu zatrudnienia, budżetowaniu zamawianych usług zewnętrznych, poprawie gospodarowania lekami i materiałami medycznymi.

Największym problemem szpitala były stale powiększające się odsetki, procesy sądowe i działania komornika, m.in. blokowanie konta szpitala czy zajmowanie środków przeznaczonych na pensje pracownicze, co bardzo utrudniało codzienne funkcjonowanie jednostki.

- Dzięki środkom z ARP możemy uregulować całe zadłużenie, spłacając jedynie pożyczkę zaciągniętą w Agencji - zaznacza rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Lecznica ta dysponuje 940 łóżkami, zatrudnia 2521 osób. W zeszłym roku szpital przyjął 34,7 tys. pacjentów oraz udzielił ponad 200 tys. świadczeń ambulatoryjnych. Wartość kontraktu z NFZ na 2010 r. wyniosła ponad 225 mln zł, a na 2011r. - ponad 228 mln zł. Przychód za 2010 r., to ponad 257 mln zł.

Warunki uzyskania pomocy

Jak tłumaczy Roma Sarzyńska-Przeciechowska, rzecznik prasowy ARP SA, Agencja jest uprawniona do udzielania pomocy publicznej, przeznaczonej na ratowanie lub restrukturyzację dużych przedsiębiorstw. O tę formę wsparcia mogą ubiegać się także szpitale, ale...

- Aby szpital mógł uzyskać pomoc, musi spełnić określone warunki. W przypadku pomocy indywidualnej na restrukturyzację konieczne jest przedstawienie planu restrukturyzacji placówki, zapewniającego przywrócenie jej rentowności i zdolności do konkurowania na rynku - tłumaczy Roma Sarzyńska-Przeciechowska.

Ponieważ szpital traktowany jest jak każde inna firma, pod uwagę brany jest też wskaźnik finansowy, możliwość spłaty oraz wiarygodne zabezpieczenia pożyczki.

- Dopiero kiedy te wszystkie warunki zostaną spełnione, szpital może liczyć na wsparcie w postaci pożyczki - traktowanej, jako normalna forma kredytowania przyznana na warunkach komercyjnych - dodaje rzecznik ARP SA.

Zabezpieczenie, transze, oprocentowanie
dla Agencji stanowi majątek, na którym nie jest prowadzona działalność medyczna oraz kontrakt z NFZ. Umowa pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu SA i Szpitalem im. Jurasza przewiduje wypłatę pożyczki w trzech transzach.

Pierwsza zostanie przekazana po ustanowieniu stosownych zabezpieczeń, a uruchomienie kolejnych transz będzie uzależnione m.in. od oceny przez Agencję przebiegu realizacji planu restrukturyzacji.

Pożyczka zastała udzielona na 7 lat, będzie spłacana w miesięcznych ratach. Spłacanie rozpocznie się rok po przekazaniu pierwszej transzy. Oprocentowanie pożyczki będzie równe stopie bazowej ogłoszonej przez Komisję Europejską dla Polski, powiększonej o 1 punkt bazowy. Obecnie stopa bazowa dla Polski wynosi 4,26%.

Konsolidacja zobowiązań

Rzecznik bydgoskiego szpitala podkreśla, że tym, co wyróżnia tę formę pomocy spośród innych, jest konsolidacja zobowiązań.

- Pożyczka uzyskana z Agencji, pozwoli nam z jednej strony uwolnić się z pętli zobowiązań, z drugiej ograniczy wydatki. Dla nas jest to pożyczka na zasadach przypominających kredyt konsolidacyjny. Mamy mniejszą, niższą ratę, u jednego wierzyciela, i z taką ratą jesteśmy sobie w stanie poradzić - zapewnia Marta Laska.

I dodaje, iż raty pożyczki z ARP są niższe od obecnych miesięcznych zobowiązań szpitala wobec wszystkich wierzycieli (łącznie z odsetkami, kosztami postępowań sądowych i komorniczych).

Dodatkowym atutem dla szpitali, będącym konsekwencją uzyskania pomocy ze strony Agencji, jest znaczne wzmocnienie pozycji placówki w rozmowach z dostawcami.

- Kiedy nie płaciliśmy na bieżąco, dostawcy mogli od nas żądać wyższych cen. Natomiast posiadając płynność finansową wobec dostawców zewnętrznych, zyskujemy nad nimi przewagę - mówi Marta Laska.

Po Gdańsku i Bydgoszczy czas na Wrocław?
Pierwszą umowę kredytową z podmiotem publicznej opieki zdrowotnej Agencja podpisała 10 czerwca 2010 r. - z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) w Gdańsku. Szpital ten otrzymał wówczas 40 mln zł pożyczki, która została przeznaczona głównie na bieżącą działalność i spłatę zobowiązań wobec dostawców.

Agencja zaakceptowała plan restrukturyzacji gdańskiego UCK i zadeklarowała jednocześnie możliwość udzielenia szpitalowi pomocy na restrukturyzację w formie pożyczek w łącznej wysokości 125,4 mln zł. Kolejną transzę, w wysokości 70 mln zł, przekazano szpitalowi 31 maja tego roku.

Trwają też rozmowy dotyczące udzielenia pożyczki pomiędzy ARP a Akademickim Szpitalem Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH