100 dni ministra Radziwiłła: trwają prace nad 21 projektami ustaw Prace trwają w bardzo wielu obszarach - ocenił minister Konstanty Radziwiłł. Fot. PTWP

W resorcie zdrowia toczą się zaawansowane prace nad 21 projektami ustaw - poinformował minister Konstanty Radziwiłł podczas piątkowej (26 lutego) konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządu. Dodał, że ustawa wprowadzająca bezpłatne leki dla seniorów jest już w Sejmie.

- Z tego, co zostało zapowiedziane w expose (premier Beaty Szydło), już się wywiązaliśmy; prace trwają w bardzo wielu obszarach - ocenił minister Konstanty Radziwiłł. Poinformował, że resort zajmuje się obecnie 21 projektami ustaw. - To rozwinięty warsztat - zauważył.

Leki dla seniorów - od września
Radziwiłł podkreślił, że zakończyły się już prace rządu nad projektem dotyczącym bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75 roku życia. Zapewnił, że nie ma żadnego zagrożenia, aby ustawa nie weszła w życie zgodnie z planem - 1 września ma zostać ogłoszona pierwsza tzw. lista S. Zwrócił też uwagę, że z roku na rok nakłady na bezpłatne leki dla seniorów będą rosły.

Minister mówił także o projekcie zmierzającym do odstąpienia od komercjalizacji szpitali. - Zrywamy z odpowiedzialnością, którą państwo w ostatnich latach przeniosło z siebie na wolny rynek - zapowiedział.

Inne projekty, o których mówił minister zdrowia, to ustawa antytytoniowa, która ma ograniczyć używanie również e-papierosów oraz zmniejszyć zapadalność na choroby "odtytoniowe", ustawa o publicznej służbie krwi, która ma m.in. dostosować polskie prawo do wymogów unijnych.

Przypomnijmy, że minister Konstanty Radziwiłł szczegółowo omówił zamiary rządu dotyczące polityki zdrowotnej w swoim wystąpieniu podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC - Health Challenges Congress, Katowice 18-20 lutego 2016 r.).

Wystąpienie ministra Radziwiłła podczas HCC (relacja wideo):
Konstanty Radziwiłł o najważniejszych wyzwaniach polityki zdrowotnej

Mówiąc o krytykowanym przez opozycję projekcie ustawy o lekach dla seniorów zaznaczył, że dostęp do nich będzie się odbywał na podstawie wyłącznie daty urodzenia, weryfikacji numeru PESEL, dlatego, że jest to najprostsze rozwiązanie. - Będziemy przy tym koncentrować się nie na lekach najtańszych, ale na lekach z 30-50 - proc. odpłatnością, przypisanych do starości - zapowiedział Radziwiłł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH