1 proc. podatku trafia głównie na ochronę zdrowia - to symptom niewydolności systemu?

Jeszcze przez miesiąc podatnicy mogą przekazywać organizacjom 1 procent podatku. Według danych stowarzyszenia Klon/Jawor, wśród największych beneficjentów 1 proc. są organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia.

Jak poinformowało stowarzyszenie, o 1 proc. podatku stara się obecnie ponad 7 tysięcy organizacji zajmujących się bardzo różnymi kwestiami: sportem, pomocą społeczną, zdrowiem, edukacją, kulturą itp.

-
Jednak dane z ostatnich lat pokazują, że na duże pieniądze liczyć może niewielka część z nich. Z kwoty 400 ln zł, które w zeszłym roku uzyskały organizacje pożytku publicznego, połowę, czyli 200 mln zebrało 37 organizacji, z czego dwie trzecie skupia się na pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym, często dzieciom - podkreślono w informacji prasowej.

Wśród nich jest Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", która uzyskała 88 milionów złotych - blisko jedną czwartą całej kwoty z przekazywanej z 1 proc. podatku.

-
Duże kwoty płynące na wsparcie chorych i niepełnosprawnych z jednej strony pokazują wrażliwość Polaków, z drugiej można je interpretować jako symptom niewydolności czy publicznej służby zdrowia - oceniła Jadwiga Przewłocka z zespołu badawczego Klon/Jawor.

-
W sytuacji powszechnej krytyki działania systemu ochrony zdrowia może nie powinno nas dziwić, że dodatkowe pieniądze publiczne, jakim jest 1 proc. należnego państwu podatku przeznaczane są w dużej mierze na leczenie, rehabilitację i pomoc osobom w ciężkiej sytuacji - zadania, które w opinii większości Polaków powinny być finansowane przez państwo - dodała.

Przewłocka podkreśliła, że w tym roku prawdopodobniej wzrośnie kwota, którą pozyskają organizacje, ponieważ trendy z ostatnich lat pokazują, że co roku przybywa podatników decydujących się na przekazanie swojego 1 proc. - W tym roku osób takich może być nawet 11-12 mln, zaś suma przekazana organizacjom zapewne przekroczy 400 mln zł- przewiduje Przewłocka.

W 2011 roku ponad 10 mln Polaków wskazało w swoim zeznaniu podatkowym organizację pożytku publicznego, przekazując organizacjom łącznie 400 mln zł. Uprawnionych do otrzymywania odpisów było 6,7 tys. organizacji pożytku publicznego, zaś ostatecznie środki z 1 proc. uzyskało 6,5 tys. organizacji.

Jednocześnie stowarzyszenie podkreśliło, że pierwsza pięćdziesiątka organizacji, do których co roku trafia najwięcej pieniędzy z odpisu podatników jest stała od kilku lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH