System rozliczania świadczeń oparty na jednorodnych grupach pacjentów wejdzie w życie 1 lipca br. - poinformował na konferencji w Ministerstwie Zdrowia, prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.

Przewidziany jest okres przejściowy podczas wprowadzania systemu. Za przełożeniem terminu wdrożenia JGP oficjalnie opowiedziało się m.in. Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej i szefowie szpitali klinicznych na Mazowszu.

Zdaniem minister zdrowia Ewy Kopacz, szpitale po dobrym przygotowaniu i przeszkoleniu mogą mieć o 20-30 proc. środków więcej, niż przed wprowadzeniem JGP.

Za przełożeniem terminu wdrożenia JGP opowiedzieli się m.in. szefowie szpitali klinicznych z woj. mazowieckiego oraz Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej.

Rzecznik NFZ Edyta Grabowska podkreśla, że Fundusz nie planuje "cięć chirurgicznych": – JGP będą wprowadzane miękko, z zachowaniem okresu przejściowego. Wciąż jeszcze trwają konsultacje, jak długo ma on trwać i na czym mają polegać kompromisy, które ułatwią świadczeniodawcom przystosowanie się do nowych wymagań bez zaburzeń w rozliczeniach z Funduszem.

Przypomnijmy, że za przełożeniem terminu wdrożenia JGP opowiedziało się m.in. Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej.

- Szpitale specjalistyczne boją się nowego sytemu. Placówki kliniczne z terenu Mazowsza wystosowały w sprawie JGP list do ministra zdrowia z prośbą o odłożenie terminu wprowadzenia systemu, ponieważ placówki nie są przygotowane na przyjęcie go. Wprowadzenie systemu w połowie roku jest dodatkowo niekorzystne. Jednak ogólnie rzecz biorąc nie jesteśmy przeciwni JGP - powiedział Rynkowi Zdrowia Maciej Piróg, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

- Jednak wprowadzenie systemu w połowie tego roku może spowodować chaos w szpitalach. Nawet te, które są w dobrej kondycji, mogą być narażone na straty - dodał dyrektor Piróg.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH