Wiele inwestycji w ochronie zdrowia jest realizowanych w ramach wojewódzkich regionalnych programów operacyjnych: Infrastruktura i Środowisko, Kapitał Ludzki, czy Innowacyjna Gospodarka. Urzędy marszałkowskie coraz odważniej sięgają po unijne pieniądze.

Prym tu wiedzie Wielkopolska - tylko na drugie półrocze tego roku podpisała 56 umów o łącznej wartości ponad 122 mln zł.

Na początku sierpnia br. resort zdrowia poinformował na swoich stronach internetowych o zatwierdzeniu listy projektów związanych z infrastrukturą ochrony zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym oraz o aktualizacji listy projektów indywidualnych w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

To dobra okazja do przeglądu przedsięwzięć w opiece zdrowotnej, realizowanych w ramach programów finansowanych z funduszy strukturalnych w tzw. perspektywie finansowej 2007-2013.

Najczęściej inwestycje (w tym w ochronie zdrowia) są realizowane w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Łączna wielkość środków finansowych zaangażowanych w realizację tego programu w latach 2007-2013 wyniesie 37,6 mld euro, z czego wkład unijny to 27,9 mld euro, a krajowy – 9,7 mld euro.

Na przedsięwzięcia inwestycyjnego w ochronie zdrowia  przeznaczono tu 350 mln euro, przy np. 19,4 mld euro  przewidzianych dla sektora transportowego, 1,7 mld euro – dla energetyki, 490 mln euro – kultury i 500 mln euro – dla szkolnictwa wyższego.

Jak dają, to się bierze
Urzędy marszałkowskie coraz odważniej sięgają po unijne pieniądze w ramach regionalnych programów operacyjnych. Prym tu wiedzie Wielkopolska, która tylko na drugie półrocze tego roku podpisała 56 umów o łącznej wartości kontraktów przekraczającej 122 mln złotych.

– Do tej pory do lubuskich szpitali – jak informuje Elżbieta Polak, wicemarszałek województwa – trafiło prawie 60 mln zł. Teraz piętnaście projektów na łączną kwotę ponad 100 milionów złotych jest realizowanych z pieniędzy Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze te trafiły m.in. do Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim oraz Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze, gdzie powstanie Ośrodek Neurochirurgii.

Lubuskie w ogóle ruszyło z impetem po unijne pieniądze i rozszerzyło tzw. listę indykatywną Lubuskiego RPO o inwestycje m.in. w ochronie zdrowia w zakresie „poprawy jakości powietrza, efektywności energetycznej oraz rozwoju i wykorzystania odnawialnych źródeł energii”.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH