Zyskają pacjenci, mogą stracić hurtownie i apteki

Środowisko aptekarskie twierdzi, że wskutek prowadzenia nowych przepisów to część aptek zbankrutuje. Nie wiemy, czy tak się stanie. Z pewnością jednak apteki uzyskają równe warunki konkurencyjne - mówi Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia. - Apteki będą zaopatrywały się w leki po takich samych cenach. Zamiarem Ministerstwa jest przeniesienie konkurencji między aptekami na obszar opieki farmaceutycznej. To, w jaki sposób pacjenci będą obsługiwani w aptece, przełoży się na jej obroty.

Rynek Zdrowia: – Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że po wprowadzeniu zmian w prawie, leki będą tańsze dla pacjenta. Analizy przygotowane przez inne podmioty wskazują na coś innego. Na jakiej podstawie resort opiera swoje oceny?

Artur Fałek: – Obniżka cen urzędowych większości leków będzie efektem zastosowania mechanizmów zmiany sposobu naliczania marż. Zgodnie z projektem ustawy o refundacji leków, ulegnie obniżeniu marża hurtowa i detaliczna.

Według naszych obliczeń, w przypadku 92 proc. leków refundowanych, ich ceny spadną od 1 grosza do nawet 180 zł. Tylko w 6 procentach leków cena może wzrosnąć. Jednak wzrost cen 90 proc. z nich nie przekroczy 60 groszy. Tylko jeden lek zdrożeje o 6,86 zł.

– Jednocześnie jednak na zmianie naliczania marży detalicznej stracą aptekarze.
– Celem Ministerstwa jest zwiększenie dostępności do leków, poprzez m.in. wprowadzenie mechanizmu ekonomicznego, który wesprze obowiązek informacyjny aptek o tańszych lekach.

Marża detaliczna będzie naliczana od ceny hurtowej leku, który stanowi podstawę limitu i będzie stała dla tej samej wielkości opakowania w tej samej grupie limitowej.

Podam przykład: mamy lek A i lek B, o tej samej substancji czynnej, tej samej wielkości opakowania, w tej samej grupie limitowej. Oba produkty różnią się tylko ceną hurtową. Lek A kosztuje 10 zł, lek B – 20 zł.

Przy obecnych rozwiązaniach, marża detaliczna dla leku o wartości 10 zł wyniesie 2 zł (20 proc.), dla leku o wartości 20 zł – 3,60 zł (18 proc.). Apteka zarabia więcej na sprzedaży leku droższego.

Obowiązek informacyjny był osłabiony, ale taki mechanizm był konsekwencją przepisów. Zgodnie z nowymi zasadami marże będą naliczane w równej wysokości dla produktów o tym samym limicie refundacji. Zatem dla obu leków marża wyniesie 2,50 zł.

Przy sprzedaży 100 opakowań leku A, apteka będzie musiała zaangażować 1000 zł, przy leku B – 2 tys. złotych. Handlowanie droższym lekiem stanie się mniej opłacalne dla apteki.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH