Zofia Ulz: powstaje sieć służb ścigających odwrócony łańcuch dystrybucji leków

Rynek farmaceutyczny opanowali przedsiębiorcy, którzy z farmacją mają niewiele wspólnego. Dyktują układy na rynku i prowadzą nielegalny proceder, który pozbawia polskich pacjentów dostępu do leków. Jeśli chcemy zwalczyć patologię, musimy dostosować działanie inspekcji farmaceutycznej do zachowań rynku - ocenia minister Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Mowa o niezgodnym z prawem odwróconym łańcuchu dystrybucji leków, który powoduje, że leki zamiast do polskich pacjentów, są wywożone do zagranicznych hurtowni. Jednym z rozwiązań proponowanych przez resort zdrowia jest mechanizm, który uprawni Głównego Inspektora Farmaceutycznego do wydawania sprzeciwu na wywóz z kraju leków najbardziej zagrożonych niedoborami. Jeśli podmiot wbrew niemu sprzeda lek za granicę, nałożona zostanie na niego na tyle dotkliwa sankcja administracyjno-finansowa, że proceder przestanie być opłacalny.

Rynek Zdrowia: - Czy proponowane przez resort zdrowia rozwiązanie zlikwiduje problem?

Zofia Ulz: - Ministerstwo Zdrowia wzoruje się na rozwiązaniach wprowadzonych w innych krajach Unii, które borykają się z tym problemem. Mechanizm nie wyeliminował do końca występowania patologii, ale sytuacja w dostępie do leków znacznie się poprawiła.

Trzeba pamiętać, że zjawisko reeksportu leków jest problemem ogólnoeuropejskim, a ich braki na rynku to efekt różnych czynników. Czasem firma musi wycofać lek lub poszczególne serie produktu z obrotu z powodów jakościowych i wtedy braki na jednym rynku uzupełnia się dostawami z innych.

Również łączenie się firm w większe podmioty i wymóg dostosowania pozwoleń na dopuszczenie do obrotu mogą stać się przyczyną chwilowych niedoborów.

Tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji - w przeciwieństwie do wyżej wymienionych czynników - to działanie niezgodne z prawem. Legalny łańcuch dystrybucji oznacza kierowanie leków od podmiotu odpowiedzialnego bądź wytwórcy do hurtowni, a następnie do apteki ogólnodostępnej albo szpitalnej. Podmiot odpowiedzialny może też sprzedać lek bezpośrednio do apteki szpitalnej. Każdy inny model obrotu lekiem jest nielegalny.

- Coraz częściej wykrycie tego procederu wymaga skoordynowanej kontroli: inspektora farmaceutycznego i kontroli skarbowej.

- Taka jest obecnie praktyka. Inspekcja farmaceutyczna ustawowo odpowiedzialna jest za jakość leku i jego dystrybucję w legalnym obrocie. Jednak coraz częściej właścicielami aptek są przedsiębiorcy niezwiązani z farmacją, którzy wymykają się przepisom prawa farmaceutycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH