Zmiany we wzorach druków recept nadal nie do końca jasne

Śląska Izba Aptekarska występuje do prezesa NFZ o wyjaśnienia, jak aptekarze mają postępować w związku z prowadzonymi zmianami w drukach recept na leki refundowane.

Od 1 września 2010 roku obowiązują nowe przepisy, które określają m.in. wzór druku oraz sposób numeracji recept na terenie woj. śląskiego.

Śląski OW NFZ wprowadził jednolity druk recepty (format kuponów REKUS – Recepta/Kupon/Skierowanie), który zastąpił tzw. żółte recepty, stosowane dotąd w woj. śląskim. Używane były w sytuacji, gdy ubezpieczony pacjent nie mógł w przychodni okazać karty czipowej (np. zapomniał jej zabrać). Wtedy drukowany był żółty kupon RUM.

Obecnie ważne są zarówno recepty REKUS, jak i tradycyjne druki recept typu „Rp” (tzw. biała), o ile mają numerację zgodną z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich.

W przypadku REKUS numer jest drukowany na podstawie karty pacjenta. Jeśli pacjent nie ma karty, to musi zostać wystawiona recepta z numeracją nadaną przez NFZ, czyli tzw. biała.

Śląscy aptekarze mają żal do Funduszu, że nie poinformowano ich kolegów w innych województwach, jak realizować recepty wystawione na Śląsku. Nie ma też informacji, jak aptekarze w woj. śląskim mają realizować recepty wystawione w innych regionach, bo tam też są pewne zmiany, związane z wymianą książeczek RUM.

– Jeśli dokonuje się zmian w jednym województwie, trzeba powiadomić apteki w całym kraju. Nie wiemy, co się dzieje w innych województwach. Nasi aptekarze obawiają się realizować recepty z innych części kraju – mówi Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej i wspomina o komunikacie opolskiego oddziału NFZ.

Ten mówi o wymianie książeczek RUM ze „starymi” drukami recept na „nowe” od połowy września. W tym czasie prosi się „wszystkich lekarzy o nie wypisywanie pacjentom leków refundowanych na blankietach ze „starych” książeczek RUM, lecz wykorzystywanie do tego celu tzw. białych recept.

Aptekarze obawiają się, że jeśli lekarz wypisze receptę na nieważnym już druku w województwie opolskim, a recepta zostanie zrealizowana na Śląsku, apteka może mieć problem z refundacją leku. W takim przypadku farmaceuci najchętniej wydawaliby pacjentowi lek ze stuprocentową odpłatnością. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH