Jak wygląda tzw. zakup zastępczy leku i jakie mogą być powody zmiany decyzji pacjenta oraz jaki udział ma w niej farmaceuta? Temu problemowi poświęcony jest artykuł w Poradniku Aptekarskim - nr 8(26), listopad 2008.

Doskonale znamy sytuację, gdy pacjent przychodzi do apteki z zamiarem zakupu konkretnego leku. Zna go, czy to z wcześniejszego stosowania, opinii znajomyc,h czy też z reklamy. Ma on świadomość, iż wspomniany lek przyniesie mu oczekiwane korzyści. Zazwyczaj pacjentowi przyświeca konkretny zamiar, czyli chęć nabycia konkretnego preparatu, stosowanego przy określonych dolegliwościach. Co zatem może wpłynąć na zmianę jego decyzji?

Z pewnością kilka czynników. Pacjent może kupić coś innego na przykład pod wpływem korzystnej ceny, dobrej oferty promocyjnej czy choćby braku danego leku. Jeśli któryś w wymienionych czynników sprawi, że pacjent zmieni swój zamiar, czyli zakupi inny preparat, wtedy mówić będziemy o dokonaniu zakupu zastępczego.

Zakup zastępczy bardzo często jest dokonywany ze względu na korzystna cenę[AI1] . Warto bliżej przyjrzeć się temu czynnikowi, który znacząco wpływa na zmianę decyzji pacjenta. Wiadomo, że pacjenci coraz więcej pieniędzy wydają na leki i dlatego coraz częściej zwracają uwagę na ich ceny. Już nie tak chętnie dają się zwieść reklamom i raczej zastanawiają się, co wybrać, co kupić i chętnie pytają o radę innych. Coraz częściej zdarza się, że planowanie wydatków na leczenie jest uwzględnianie w domowych budżetach.

Szukanie rzeczy tańszych jest czymś normalnym, a szukanie oszczędności dotyka także sfery naszego leczenia. Nie tylko osoby starsze poszukują tańszych odpowiedników, prosząc farmaceutę o zamianę leku przepisanego przez lekarza. Wiele osób ma świadomość, że istnieją preparaty dobre i tanie. Realizując receptę pacjent może poprosić o zamianę na tańszy odpowiednik i nie możemy mu tego utrudniać chyba, że lekarz umieścił na recepcie stosowną adnotację „nie zamieniać”. Wtedy musimy pacjenta poinformować o braku możliwości jakiejkolwiek zamiany.

Biorąc pod uwagę liczbę preparatów dostępnych obecnie na rynku, niełatwo się odnaleźć, dlatego tak duże znaczenie ma kontakt z farmaceutą. Bardzo często pacjenci czują się zagubieni i liczą na naszą pomoc przy wyborze odpowiedniego dla nich zamiennika. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH