Wzrasta zainteresowanie kredytami na innowacyjne projekty w ochronie zdrowia FOT. PTWP

Wiadomość o tym, że Europejski Bank Inwestycyjny (European Investment Bank - EIB) przyznał Polpharmie kredyt w wysokości 45 mln euro na badania i rozwój leków biopodobnych, zwiększyła zainteresowanie tym źródłem finansowania.

- Od momentu opublikowania komunikatu prasowego na temat kredytu dla Polpharmy, kilka polskich firm farmaceutycznych nawiązało z nami kontakt. Można powiedzieć, że zainteresowanie naszymi produktami znacznie wzrosło - poinformowała nas Alicja Chytła, rzecznik prasowy EIB, unijnej instytucji udzielającej długoterminowych kredytów i gwarancji finansowych.

Czytaj: EBI wspiera prace badawczo-rozwojowe Polpharmy kredytem 45 mln EUR

Zaznaczyła, że firmy mają szanse na kredyt, jeśli spełnią wymogi określone dla poszczególnych produktów finansowych oferowanych w ramach programu InnovFin - fundusze unijne dla innowatorów (z tego programu skorzystała Polpharma).

Jak już informowaliśmy, Polpharma spełniła wymagania banku i stała się pierwszym w Polsce beneficjentem projektu InnovFin. Za pozyskanie środki chce prowadzić prace badawczo-rozwojowe, w efekcie których pacjenci będą mieli szerszy dostęp do nowoczesnych leków biologicznych.

Leki biologiczne najczęściej wykorzystuje się w onkologii i reumatologii, do leczenia nowotworów oraz chorób autoimmunologicznych takich, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów. Ze względu na wysoką cenę dla wielu pacjentów są niedostępne. Coraz częściej pojawiają się jednak, będące ich tańszymi odpowiednikami, tzw. leki biopodobne.

Żeby leki były tańsze, potrzeba dużych pieniędzy
Polpharma postawiła na te specyfiki. Powołała specjalną Jednostkę Biznesową Polpharma Biologics i wybudowała nowoczesne centrum biotechnologiczne w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

To największy tego typu obiekt w Polsce (ma 2 600 m kw., są w nim laboratoria rozwojowe, w których zatrudnionych jest kilkudziesięciu badaczy oraz instalacje do produkcji leków w standardzie GMP -Good Manufacturing Practice). Polpharma miała więc mocne argumenty, żeby zawalczyć o pieniądze z EBI.

Zadowolenia z zastrzyku finansowego na badania i rozwój leków biopodobnych - bardziej przystępnej cenowo alternatywy dla istniejących metod leczenia - nie krył Jan Faryaszewski, wiceprezes Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA. Podkreślił, że rozwój biotechnologii wymaga ogromnych inwestycji i budowy długoterminowych partnerstw.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH