Rozwój przemysłu farmaceutycznego i wprowadzanie na rynek coraz nowszych leków powoduje wzrost światowego popytu na opakowania farmaceutyczne

Jej zdaniem  rozwój gospodarki rynkowej  i związanej z nią konkurencji spowoduje w najbliższych latach zwiększenie popytu szczególnie na opakowania z tworzyw sztucznych.

Wzrost wykorzystania tworzyw  wynika z tego, że są one relatywnie tanie, lżejsze niż szkło czy papier, a dzięki temu tańsze w transporcie. Dodatkowo można nadać takiemu opakowaniu różne właściwości, takie jak elastyczność, sztywność, miękkość, dowolny kształt czy kolor.

Niestety, zdaniem Mancewicz, przy przemysłowym wytwarzaniu, przetwórstwie i przerobie odpadów z tworzyw sztucznych trzeba stosować wiele technicznych i osobistych środków ochrony ze względu na zróżnicowaną  toksyczność różnych surowców. Głównym źródłem zagrożeń są szkodliwe dla zdrowia, rakotwórcze lub trujące surowce monomeryczne.

Ekologiczne funkcje opakowań nabierają coraz większego znaczenia, dlatego poszukuje się materiałów opakowaniowych przyjaznych dla środowiska. Dodatkowo zwracając uwagę na ekologię przemysł idzie w kierunku unikania opakowań, minimalizowania ich masy i rozmiaru, stosowania opakowań wielokrotnego użytku, opakowań z tworzyw biorozkładalnych lub podatnych do recyklingu – uważa Mancewicz.

Jej zdaniem problem gospodarki odpadami farmaceutycznymi jest jak najbardziej aktualny choćby z tego powodu, że rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa, a szybkie zmiany  zachodzące w tej dziedzinie gospodarki wymagają stałego monitorowania i aktualizacji rozwiązań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH