Wyrok NSA: właściciel aptek wygrał spór z WIF o niedozwoloną reklamę Fot. archiwum

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że prowadzenie niedozwolonej reklamy apteki musi być skojarzone w niebudzący wątpliwości sposób z tym, kto ją faktycznie rozpowszechnia. Uchylił w ten sposób wyrok ŚWIF w sprawie aptek, które wydawały gazetkę pośrednio reklamującą apteki.

Śląski wojewódzki inspektor farmaceutyczny (ŚWIF) otrzymał anonimy, z których wynikało, że spółka aptekarska kolportuje bezpłatny dwumiesięcznik "Po Stronie Pacjenta", który reklamuje apteki. W drugim numerze pisma z lipca 2014 r., znalazł się bowiem artykuł zawierający zdjęcia i opisy produktów leczniczych wraz z cenami. Na ostatniej stronie zapisano adresy, godziny otwarcia i informacje o dziesięciu aptekach prowadzonych przez spółkę z o.o. - podaje Rzeczpospolita.

Spółka twierdziła, że treści w gazetce nie reklamują aptek, lecz produkty lecznicze, jednak 30 czerwca 2014 r. wypowiedziała ze skutkiem natychmiastowym umowę wydawcy gazety.

Mimo tego ŚWIF nałożył na spółkę kary pieniężne za niedozwoloną reklamę aptek. Spółka odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, tłumacząc, że 30 czerwca 2014 r. przestała być zleceniodawcą dla wydawcy, nie może więc ponosić konsekwencji publikacji, które ukazała się w lipcu 2014 r. Wyrokami z 2016 r. WSA oddalił skargi spółki.

Wyroki WSA nie utrzymały się jednak w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W orzeczeniach z 18 października 2017 r. NSA stwierdził, że skoro 30 czerwca 2014 r. spółka wypowiedziała ze skutkiem natychmiastowym umowę wydawniczą, nie ma podstaw, aby twierdzić, że treści zawarte w lipcowym wydaniu pisma ukazały się na jej zlecenie i za jej zgodą.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH