Centralne Biuro Antykorupcyjne wykryło szereg nieprawidłowości w trakcie kontroli dotyczącej umieszczenia m.in. iwabradyny na liście leków refundowanych - poinformowało w piątek (12 września) CBA w komunikacie przesłanym PAP.

Funkcjonariusze CBA zakończyli kontrolę wybranych procedur umieszczania niektórych leków w wykazie cen urzędowych na leki i wyroby medyczne ze szczególnym uwzględnieniem iwabradyny. Chodzi o lata 2006-2007.


Co z tą rekomendacją?
Ustalono, że mimo iż zespół do spraw gospodarki lekami nie rekomendował ministrowi zdrowia wprowadzenia iwabradyny na wykazy leków refundowanych, ocenę tę zapisano i przywoływano jako pozytywną w uzasadnieniach do projektów rozporządzeń refundacyjnych, w uzgodnieniach wewnętrznych i zewnętrznych oraz w podpisanych przez szefa resortu zdrowia aktach normatywnych.

 Mimo braku rekomendacji iwabradyna została wpisana do projektów rozporządzeń.

Kontrolerzy CBA ustalili, że nie podjęto decyzji o weryfikacji niezwykle istotnych informacji, przygotowanych przez departament polityki lekowej i farmacji w MZ, na temat oceny leku stwierdzającej m.in. poważne działania niepożądane w przypadku zastosowania terapii iwabradyną.

Dokumentację z kontroli przekazano krakowskiemu Wydziałowi Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

 "CBA wykonuje zlecone przez krakowską prokuraturę czynności śledztwa w sprawie przyjmowania przez funkcjonariusza publicznego i udzielania funkcjonariuszowi publicznemu korzyści majątkowych lub osobistych w związku z prowadzonym w Ministerstwie Zdrowia postępowaniem w sprawie wpisania leku iwabradyna na listę leków refundowanych" - napisano w komunikacie.

Media podawały, że sprawa dotyczy załatwienia mieszkania synowi byłego wiceministra zdrowia Bolesława Piechy (PiS), obecnie przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia -przez biznesmenów lobbujących za wpisaniem iwabradyny na listę leków refundowanych.


Było ich trzech...
Według doniesień dziennikarskich, iwabradyna miała pojawić się na liście refundacyjnej wkrótce po spotkaniu w jednej z restauracji w Warszawie przedstawiciela firmy Servier (producent iwabradyny) i krakowskiego biznesmena Wiesława Likusa z Piechą.

Producent iwabradyny oświadczył w piątek 12 września, że wbrew doniesieniom medialnym, refundacja tego preparatu nie miała żadnego związku z sytuacją mieszkaniową syna b. wiceministra zdrowia. Dyrektor generalny Servier Polska Matthieu Accolas podkreśla w oświadczeniu przesłanym PAP, że Likus nie był reprezentantem jego firmy w żadnej sprawie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH