Wyniki badania terapii zastosowanej w nadciśnieniu płucnym

The New England Journal of Medicine (NEJM) opublikował wyniki badania Seraphin oceniającego wpływ macitentanu u pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym (TNP).

W badaniu fazy III, w którym 742 pacjentów otrzymywało macitentan lub placebo, ryzyko wystąpienia zdarzenia związanego z chorobowością/umieralnością - pierwszorzędowy punkt końcowy w tym badaniu - zostało zredukowane o 45% po zastosowaniu macitentanu w dawce 10 mg w porównaniu z placebo - informuje NEJM.

Wpływ macitentanu na ten pierwszorzędowy punkt końcowy zaobserwowano niezależnie od tego, czy pacjenci otrzymywali już inne leczenie z powodu TNP, czy też nie. Około dwóch trzecich pacjentów przyjmowało inhibitory fosfodiesterazy-5 w chwili rozpoczęcia udziału w badaniu. W badaniu Seraphin macitentan był dobrze tolerowany.

W porównaniu z placebo, u większego odsetka pacjentów otrzymujących macitentan wystąpiło zapalenie nosa i gardła, bóle głowy oraz niedokrwistość. Po jednym pacjencie w każdej grupie leczenia przerwało udział w badaniu z powodu niedokrwistości.

Istotny efekt leczenia zaobserwowano również w odniesieniu do złożonego drugorzędowego punktu końcowego, jakim był wpływ macitentanu na hospitalizacje i zgony związane z TNP. W grupie leczenia macitentanem w dawce 10 mg wykazano redukcję ryzyka hospitalizacji i zgonu o 50% w porównaniu z placebo. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH