Wykrywanie nielegalnego obrotu lekami: lepsza współpraca, lepsze wyniki

W tym roku policyjne statystyki wykrywania przestępstw związanych z wprowadzaniem do obrotu nielegalnych produktów leczniczych poszły w górę. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w pierwszym półroczu 2012 zanotowano 2058 takich przestępstw. Dla porównania w pierwszym półroczu 2011 roku było ich 899.

- Zauważalny wzrost kładziemy na karb większej aktywności policji i lepszej współpracy ze służbami odpowiedzialnymi za ten segment bezpieczeństwa. W razie potrzeby korzystamy także z opinii biegłych - mówi podinspektor Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.

W przypadku nielegalnych leków, podobnie jak narkotyków, policja nie może liczyć na zgłoszenia ani tych co generują popyt, ani tych co generują podaż. Najczęściej wykrycie przestępstwa jest wynikiem aktywności policji podjętej na podstawie własnych informacji lub zgłoszeń osób postronnych. Sygnałem do działania może być np. link do strony internetowej, na której oferowane są produkty podejrzanego pochodzenia.

Wprowadzanie do obrotu wbrew przepisom ustawy Prawo Farmaceutyczne produktów leczniczych dzieje się głównie za pośrednictwem internetu, ale również w miejscach takich jak: siłownie, kluby fitness, sklepy zielarskie i gabinety medycyny niekonwencjonalnej. KGP informuje, że w ujawnionych przypadkach nie odnotowano zorganizowanego charakteru tej działalności ani też podrabiania i nielegalnej produkcji leków na terenie Polski.

- W zakresie monitorowania nielegalnego rynku farmaceutycznego policja działa pomocniczo we współpracy ze strażą graniczną, izbą celną oraz innymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo farmaceutyczne oraz ochronę zdrowia i interesu pacjentów, przede wszystkim z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym oraz Wojewódzkimi Inspektoratami Farmaceutycznymi, Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Państwowym Instytutem Higieny - informuje podinsp. Grażyna Puchalska.

Od 2009 roku Polska uczestniczy w międzynarodowej akcji “Operation Pangea - International Internet Week of Action", organizowanej przez Interpol, skierowanej w nielegalną produkcję i handel produktami leczniczymi.

W 2009 roku w ramach operacji Pangea wszczęto 13 postępowań przygotowawczych, zabezpieczając przy tym 1500 sztuk różnego rodzaju tabletek. Rok później wszczęto 33 postępowania przygotowawcze, zabezpieczając łącznie 17 tysięcy sztuk różnego rodzaju tabletek, opakowań, butelek, ampułek i saszetek. W 2011 roku wszczęto 16 postępowań, zabezpieczając  9 483 sztuk opakowań, blistrów, tabletek, kapsułek, saszetek, butelek i ampułek oraz 1,993 kg substancji sproszkowanej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH