Wyjazd na kongres w zamian za wygraną w przetargu

Wyniki kontroli NIK w szpitalach klinicznych potwierdzają, że przy procedurach związanych z zakupami sprzętu medycznego i leków dochodziło do korupcji.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę 13 szpitali klinicznych, które wchodzą w struktury akademii medycznych.

Inspektorzy skontrolowli procedury zakupów sprzętu medycznego i leków oraz związane z tym przetargi, a także darowizny w różnych sferach działalności tych szpitali. Sprawdzane bęły także wyjazdy służbowe, szkoleniowe, kursy, sympozja, w kraju i za granicą i ewentualne finansowanie ich przez firmy farmaceutyczne.

Zdarzały się sytuacje, gdy sponsor fundował zagraniczny wyjazd i wygrywał przetarg na dostawę sprzętu i leków do szpitala.

– Kontrola wskazała na niepokojącą zależność między udziałem lekarzy w wyjazdach na zagraniczne konferencje sponsorowane przez prywatne firmy farmaceutyczne a wielomilionowymi zamówieniami udzielanymi później przez szpitale tym właśnie firmom – powiedział Rzeczpospolitej Jacek Jezierski, prezes NIK. – Zwłaszcza w sytuacjach, gdy korzystający ze sponsorowanych wyjazdów zasiadali w komisjach przetargowych.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi w latach 2006-2008 (te obejmowała kontrola) w 266 konferencjach za granicą wzięło udział 319 pracowników. Finansowały je – co przyznali sami lekarze – firmy produkujące leki, sprzęt i organizujące badania kliniczne.

Okazuje się, że dyrekcja szpitala wiedziała tylko o dwóch służbowych wyjazdach swoich pracowników. Pozostali wyjeżdżający wzięli uroply bezpłatne.

W Szpitalu Klinicznym w Lublinie w ciągu dwóch lat niemal 100 lekarzy było na 274 zagranicznych szkoleniach. 120 z nich sfinansowali producenci leków i sponsorzy badań.

Kontrolerzy NIK wykryli, że lekarze, którzy jeździli na darmowe konferencje, później zasiadali w komisjach przetargowych wyłaniających dostawców sprzętu i leków. NIK złożyła już sześć doniesień do prokuratury o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia.

Lekarze obawiają się, że nie będą mogli już korzystać z takiej formy sponsoringu, jak wyjazdy zagraniczne na koszt firmy. Ich zdaniem, nie będzie ich na to stać, bo udział w konferencji naukowej to koszt nawet kilku tysęcy euro.

Prof. Antoni Kamiński, były prezes Transparency International Polska, podkreśla: – Jeśli uczestnik komisji przetargowej podaje nieprawdziwą informację o braku konfliktu interesów, jest to sprawa kryminalna. Powinny być wytoczone procesy, i to szybko, by dać jasny sygnał środowisku lekarskiemu, że jest to niedopuszczalne. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH