Wydajemy mniej na leki przeciwko nadciśnieniu

W 2009 r. Polacy zapłacili o 13 proc. mniej za leki przeciw nadciśnieniu w porównaniu z rokiem 2006. W 2010 r. nadal utrzyma się tendencja zniżkowa.

Obniżka urzędowych cen leków przeciwko nadciśnieniu w 2006 r. zapoczątkowała trend obniżek cen preparatów. Jak wskazują dane pochodzące z Monitora Zdrowia OSOZ w ciągu ostatnich 4 lat średnia cena opakowania leków obniżających ciśnienie spadła o blisko 10 proc.

– Spadek wartości sprzedaży preparatów obniżających ciśnienie ze 178 mln zł w 2006 r. do 146 mln zł w 2009 jest zadziwiający nie tylko ze względu na charakter dolegliwości nadciśnienia, ale i fakt, że cały rynek sprzedaży aptecznej w tym samym okresie wzrósł o 23 proc. – analizuje Łukasz Stopa, kierownik zakładu analiz statystycznych w OSOZ.

W 2006 r. odnotowano nie tylko rekordową wartość sprzedaży tego typu preparatów, ale i największą w badanym okresie liczbę sprzedanych opakowań – 5,85 mln sztuk. Natomiast od 2006 r. zarówno wartość, jak i liczba sprzedanych opakowań stopniowo maleje.

Liczba sprzedanych opakowań maleje zdecydowanie wolniej od wartości sprzedaży. W ostatnich 4 latach spadła o 9,2 proc. osiągając w 2009 r. wartość 5,315 mln sztuk.

Jednym z czynników wpływających na spadającą liczbę sprzedanych opakowań  może być wzrost liczby tabletek w opakowaniu. W rekordowym 2006 r. w opakowaniu było statystycznie od 29,3 do 30,05 tabletek, a w 2009 r. opakowania zawierały od 30,00 do 30,65 co oznacza wzrost o ponad proc.

Według prognoz analityków Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia w 2010 r. nadal utrzyma się tendencja zniżkowa zarówno w przypadku wartości sprzedaży, liczby sprzedanych opakowań, jak i ceny pojedynczego opakowania preparatów przeciwko nadciśnieniu.

Z kolei rok 2011 powinien przynieść ustabilizowanie się rynku i niewielkie wzrosty liczby sprzedanych opakowań jak i wartości sprzedaży. Co ciekawe prognozuje się, że cena pojedynczego opakowania będzie nadal maleć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH