Rozporządzenie o Agencji jest obecnie nowelizowane, mam co do niego wiele wątpliwości. W rozporządzeniu już teraz potrzebnych jest kilka zmian, dających Agencji większe uprawnienia i możliwość lepszego oraz szybszego podejmowania decyzji

RZ: – Politycy zdrowotni znowu, z racji upływających terminów, muszą się zmierzyć z oczekiwaniami dotyczącymi zmian na listach refundacyjnych. Kolejne leki czekają na wpisanie na listę. W jakim punkcie jesteśmy?

Wojciech Matusewicz: – Nie ma czasu zwlekać z pewnymi decyzjami. Listy leków refundowanych muszą się dynamicznie zmieniać. Produkty lecznicze powinny być wpisywane i usuwane. Agencja Oceny Technologii Medycznych bardzo chętnie zmierzy się z tym problemem, jeśli tylko będzie sygnał z Ministerstwa Zdrowia i wola polityczna. Liczę na zwiększenie uprawnień dyrektora Agencji, by mógł sam występować do Rady Konsultacyjnej w zakresie rekomendacji dalszego istnienia pewnych produktów leczniczych na listach leków refundowanych.


– Na ile innowacyjna jest Pana zdaniem obecna lista?

– Znajduje się na niej wiele preparatów, które nie są innowacyjne. Są to tzw. kongenery, często nie wnoszące wielkiego postępu terapeutycznego, za które podatnicy sporo płacą.

To leki kiedyś zarejestrowane jako oryginalne, które po utracie ochrony patentowej mają wiele tańszych odpowiedników generycznych. Kongenery mają niewątpliwą zaletę, że są bardzo zbliżone do leków oryginalnych, stąd są znane pod względem bezpieczeństwa i skuteczności. Ich liczba, może nie tak lawinowo jak generyków, ale jednak wzrasta.

Producenci próbują wprowadzić na listy takie pseudoinnowacyjne kongenery, których wysoka cena nie jest adekwatna do oferowanej skuteczności. Stąd konieczność rozważenia czy dany lek finansować ze środków publicznych czy nie.

– Czasami pojawiają się opinie, że producenci podejmują nawet próby zdobycia refundacji leków na wymyślone schorzenia. AOTM zajmie się również oceną czy dana choroba faktycznie istnieje, czy też jest wymysłem marketingowym koncernu?

– Kiedyś była melancholia, dzisiaj to depresja. Kiedyś zgaga, dzisiaj refluks żołądkowo-przełykowy, kiedyś nerwica jelit, dzisiaj zespół jelita nadwrażliwego, kiedyś błędy wychowawcze, dzisiaj ADHD. Hilary Clinton powiedziała: „Nie róbcie z dzieci idiotów, tylko spójrzcie na siebie. Nie dawajcie im amfetaminy, dajcie im trochę swojego serca. A może wtedy wasze dziecko przestanie być nadpobudliwe”. Pani Clinton chodziło o lek będący pochodną amfetaminy, stosowany w leczeniu ADHD.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH