Wielodzietne rodziny będą mogły kupować leki taniej Wielodzietne rodziny będą mogły kupować leki taniej. FOT. Monika/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Po ponad trzech latach dyskusji w końcu zapadła decyzja. Wielodzietne rodziny będą mogły kupować leki taniej - informuje Gazeta Prawna.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny została uchwalona 5 grudnia 2014 r. Jeszcze na etapie konsultacji projektu jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii było to, czy w programie powinny uczestniczyć apteki. Ustawodawca ostatecznie zdecydował, że nie, gdyż przyniosłoby to więcej szkody niż pożytku. Problemem był m.in. zakaz reklamy aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny umożliwia informowanie społeczeństwa o tym, że dany przedsiębiorca uczestniczy w programie. Byłoby to więc odstępstwo od zasady zakazu reklamy aptek. Z tego względu MZ od wielu lat zajmowało niejednoznaczne stanowisko. Z jednej strony wskazywało, że Karta Dużej Rodziny w aptekach by się przydała. Ale z drugiej - urzędnicy twierdzili, że niczego nie przesądzają.

Aż do teraz. Jak się dowiedziała się GP, decyzja o umożliwieniu aptekom uczestnictwa w programie już zapadła. Trwają właśnie prace nad przygotowaniem odpowiedniej nowelizacji prawa farmaceutycznego.

MZ zdaje sobie sprawę z tego, jak dokładne muszą być przepisy, by nie otworzyć furtki do niepożądanej reklamy aptek. Dlatego chce zmiany wprowadzić w ramach odrębnego projektu (z konsultacjami), a nie przy okazji jednej z procedowanych obecnie nowelizacji.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH