Warszawa: przerwa w przyjmowaniu zużytych leków przez apteki

Stołeczne apteki zaprzestały przyjmowania przeterminowanych leków i zużytych strzykawek. - To chwilowa przerwa - tłumaczą aptekarze - spowodowana postępowaniem przetargowym na odbiorcę odpadów farmaceutycznych przeznaczonych do utylizacji.

Za wywóz odpadów medycznych i ustawienie specjalnych pojemników w aptekach płaci biuro ochrony środowiska w ratuszu. W 2011 roku zebrało w całej Warszawie 137 kg leków i wydało na to ponad 278 tys. zł.

Leki muszą być przechowywane i utylizowane w określonych warunkach, np. spalane w specjalnych instalacjach, bo niebezpieczne substancje w nich zawarte mogą się uaktywnić po zmieszaniu z odpadami komunalnymi lub zanieczyścić wodę, do której spływają ścieki.

Monika Żukowska z biura prasowego ratusza przyznaje, że zazwyczaj nie ma problemu z odbiorem zużytych leków. W tym roku takie krótkie przerwy mogły wystąpić, kiedy skończyła się umowa z poprzednią firmą utylizującą.

Obecnie wyłoniono nowego odbiorcy, firmę Byś, która do 2014 roku będzie odpowiadać za wywóz i utylizację przeterminowanych leków i innych odpadów medycznych. Aptek, które dobrowolnie zgłaszają się jako punkty zbiórki przeterminowanych leków, jest około 590.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH