Warmińsko-Mazurskie: aptekarze ogłosili strajk włoski

Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie zaapelowała w piątek (13 stycznia) do farmaceutów z województwa warmińsko-mazurskiego o podjęcie strajku włoskiego, polegającego na drobiazgowym sprawdzaniu recept i w razie błędu - realizowaniu ich tylko w pełnej odpłatności.

OIA w Olsztynie zebrała się w piątek (13 stycznia) na nadzwyczajnym posiedzeniu, aby zdecydować o wyborze formy protestu po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji ustawy refundacyjnej, która nie spełnia oczekiwań aptekarskiego samorządu.

Olsztyńska Izba poparła uchwalone w czwartek (12 stycznia) stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej, która wezwała aptekarzy, by nie realizowali recept z jakimikolwiek błędami formalnymi, ani z dodatkowymi znakami, w tym z pieczątkami "Refundacja leku do decyzji NFZ".

- Podejmujemy strajk włoski. Od tej chwili traktujemy recepty jak czeki, każdy najmniejszy nawet błąd spowoduje, że będziemy realizować je w stuprocentowej odpłatności - stwierdził Roman Grzechnik, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie. Rada olsztyńskiej Izby Aptekarskiej zaapelowała do farmaceutów w regionie o masowy udział w akcji protestacyjnej.

- Jest to nasza ostatnia szansa na zmianę prawa i pokazanie społeczeństwu problemów naszej grupy zawodowej. Drugiej takiej szansy nie będzie - napisano w apelu.

Uchwały o różnych formach protestu podejmują również inne aptekarskie izby okręgowe w kraju. W sobotę (14 stycznia) zbierze się Naczelna Rada Aptekarska, która ma zdecydować o dalszych krokach, w tym o ewentualnym ogólnokrajowym proteście.

Przyjęta w piątek (13 stycznia) przez Sejm nowelizacja ustawy refundacyjnej zakłada m.in. zniesienie kar dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie noweli ustawy.

Posłowie nie spełnili najważniejszego oczekiwania Naczelnej Rady Aptekarskiej - nie wykreślili przepisów zakładających odpowiedzialność finansową aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept. Jednak - zgodnie z nowelą - aptekarze zyskali możliwość wnoszenia zażaleń i odwołań od decyzji kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH