W prawidłowym modelu dystrybucji leków nie może być równych i równiejszych Czesław Hoc wskazuje, że NFZ oszczędza na refundacji a pacjenci dopłacają coraz więcej, Fot. materiały prasowe

To perfidny paradoks: niektórzy dorabiają się na wywozie leków, których brakuje dla polskich pacjentów, NFZ oszczędza na refundacji, a polski pacjent dopłaca coraz więcej - mówi nam Czesław Hoc (PiS) z sejmowej Komisji Zdrowia. O polityce lekowej dyskutowano także podczas ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości*.

Rynek Zdrowia: Co kryje się pod hasłem niezależności aptek i hurtowni od przemysłu farmaceutycznego?

Czesław Hoc: Najważniejszym zadaniem jest stworzenie prawidłowego, wzorcowego modelu dystrybucji leków: od wytwórcy, producenta, poprzez hurtownie i obrót detaliczny. Obecnie w tej dystrybucji jest wielkie zamieszanie.

Są równi i równiejsi. Tworzy się pionizacja sieci dystrybucji. Powstają sieci aptek i hurtowni, połączone w grupy kapitałowe, z udziałem kapitału zagranicznego. W mojej ocenie, to bardzo niedobre, a nawet niebezpieczne zjawisko.

Brak równego dostępu do leków dla części hurtowni i aptek oraz zjawisko odwróconego łańcucha dystrybucji to przyczyny wywozu leków za granicę.

Niepokojącym w tym wszystkim jest jeszcze to, że urzędnicy Ministerstwa Zdrowia, inaczej niż prawnicy z Biura Analiz Sejmowych, interpretują przepisy ustawy refundacyjnej. Ich zdaniem, 5 procentowa marża nie obowiązuje przy wywozie leków. To jest dla nas coś dziwnego i niepokojącego.

- 12 lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy antywywozowej. Jej przepisy skutecznie zahamują wywóz leków?

- Trzeba pamiętać, że w Polsce jest wydanych zezwoleń na prowadzenie około 700 hurtowni. Jeden przedsiębiorca może prowadzić nawet kilkanaście z nich. W takiej sytuacji, nawet jeśli udowodnimy, że w jednym z jego podmiotów prowadzony jest nielegalny proceder i dana hurtownia zostanie zamknięta, pozostają mu inne.

Zarówno ostatnia nowelizacja prawa farmaceutycznego, jak i wcześniejsza ustawa refundacyjna, nic nie zrobiły, by całkowicie ograniczyć wywóz leków za granicę. Dlatego proponowaliśmy, że w sytuacji, gdy złapiemy nieuczciwego przedsiębiorcę i udowodnimy, że prowadzi proceder wywozu leku za granicę w jednej hurtowni, to traci koncesję na wszystkie. To miałoby sens.

- Postulują Państwo wprowadzenie antykoncentracji dla hurtu i detalu. Mają Państwo coś do zaproponowania aptekarzom?

- Będziemy wzmacniali indywidualne aptekarstwo. Nie będziemy dopuszczali do monopolizacji rynku i koncentracji sieci. Nie chcę przez to powiedzieć, na razie, czy chodzi o zasadę: apteki dla aptekarza lub spółki aptekarskiej oraz demografii i geografii.

Obecnie mówimy jedno: na pewno wzmocnimy indywidualne aptekarstwo. Ponadto zorganizujemy efektywną, sprawnie funkcjonującą inspekcję farmaceutyczną. Dziś różnie z tym bywa.

- Powstanie coś na kształt "policji farmaceutycznej"?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH