W poszukiwaniu nowych leków biologicznych - czy immunotoksyny ukrywają tajemnicę?

W tegorocznej X edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych ze środków Fundacji Naukowej Polpharmy, firma nagrodziła projekty związane z poszukiwaniem nowych rozwiązań w dziedzinie biotechnologii. Jeden z nagrodzonych w tym roku badaczy ma nadzieję, że otrzymany grant pozwoli na przeprowadzenie badań mogących w przyszłości przyczynić się do powstania nowego, bezpiecznego leku przeciwnowotworowego.

- Przyznane środki pozwolą nam na poszukiwanie nowych immunotoksyn, które w przyszłości pomogą w przeciwnowotworowej terapii celowanej - wyjaśnia dr Katarzyna Oszajca z zakładu biochemii medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dodając, że wśród obecnie stosowanych leków przeciwnowotworowych opartych na terapii celowanej, jedynie dwa z nich możemy zaliczyć do grupy immunotoksyn.

Jak tłumaczy, oznacza to, że w tym obszarze jest jeszcze wiele do zrobienia. Immunotoksyny wydają się być tą drogą, która będzie wiodła do poszukiwania skutecznych leków antynowotworowych.

Immunotoksyny to związki, które składają się z dwóch komponentów. Pierwszy z nich to toksyna, która pochodzi najczęściej z komórek bakteryjnych bądź roślinnych. Najczęściej wykorzystywane są toksyny błonicze, wąglika, egzotoksyna a i rycyna (roślinna). Drugą komponentą immunotoksyn są przeciwciała monoklonalne, czynniki wzrostu lub cytokiny.

Warto sprawdzić
- Przeciwciała monoklonalne są odpowiedzialne za rozpoznawanie komórek docelowych, które mają być wyznakowane i do których mają trafiać toksyny. Natomiast czynniki wzrostu i cytokiny rozpoznają receptory na powierzchniach komórek, które w danych komórkach nowotworowych ulegają nadekspresji - wyjaśnia dr Oszajca.

Obecne na rynku immunotoksyny oraz te, które są na etapie badań klinicznych w znacznym stopniu powodują efekty uboczne, np. zespół przesiąkania naczyniowego, zespół hemolityczno-mocznicowy czy uszkodzenie wątroby. Efekty te są przede wszystkich związane z obecnością elementu toksyny błoniczej.

- Dlatego - tłumaczy dr Katarzyna Oszajca - postanowiliśmy sprawdzić nowy układ immunotoksyn, w których toksyny będą pochodziły z wybranych systemów addykcyjnych. Badane toksyny są małymi cząsteczkami. W większości przypadków mają długość mniejszą niż 100 aminokwasów, co może wiązać się z tym, że mogą być znacznie mniej immunogenne niż te toksyny, które są obecnie stosowane.

Dodatkową cechą charakterystyczną toksyn pochodzących z modułów addykcyjnych jest ich uniwersalna aktywność RNAzowa, której można się również spodziewać w komórkach eukariotycznych, ponieważ działa w ten sam sposób w komórkach prokariotycznych jak i eukariotycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH