
Nie stać nas na rower, a chcemy lecieć w kosmos - takie stwierdzenie padło na czwartkowym (17 stycznia) posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o Agencji Badań Medycznych. Argumenty krytyków planowanych zasad finansowania tej instytucji odpierali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Kontrowersje nadal wzbudza też sposób wyboru prezesa ABM.
Większość uczestników dyskusji podczas czwartkowego posiedzenia komisji zwracała uwagę, że realizowanie wielu - planowanych z projekcie ustawy zadań Agencji Badań Medycznych - będzie korzystne dla systemu ochrony zdrowia, jednak niektóre przewidywane zapisy muszą być poprawione w ramach prac sejmowej podkomisji, gdzie teraz trafi projekt.
„Powstanie Agencji Badań Medycznych jest uzasadnione koniecznością zapewnienia instytucjonalnego wsparcia dla finansowania analiz oraz badań naukowych w ochronie zdrowia. Jej powstanie zapewni rozwój nauk medycznych i nauk o zdrowiu, a także przyczyni się do wzrostu innowacyjności polskiej medycyny” - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Wskazuje się w nim, że „aktywna polityka państwa powinna umożliwić poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia przez finansowanie badań bezpośrednio i pośrednio wpływających na efektywność finansowanych przez państwo interwencji. Obecnie minister właściwy do spraw zdrowia nie dysponuje bezpośrednio takim narzędziem”.
Powołanie prezesa ABM przez ministra, czy konkurs?
Dr Radosław Sierpiński, doradca i pełnomocnik ministra zdrowia ds. utworzenia Agencji Badań Medycznych przypomniał, że jednym z ważniejszych celów powołania ABM jest finansowanie niekomercyjnych badań klinicznych. - W krajach Europy Zachodniej stanowią one ok. 30 proc. rynku badań klinicznych, natomiast w Polsce tylko 1 proc. - informował.
Podkreślał, że dzięki ABM będą finansowane niekomercyjne badania prowadzone przez ośrodki naukowe, m.in. w zakresie chorób rzadkich i pediatrii - w tych obszarach, które nie są przedmiotem badań prowadzonych przez firmy farmaceutyczne. - Działania Agencji przyczynią się także do rozwoju badań naukowych w polskiej medycynie, a tym samym do wdrażania innowacyjnych terapii w naszym kraju - dodał dr Sierpiński. - Tak dzieje się, między innymi, w Wielkiej Brytanii, gdzie rozwojem badań nad innowacyjnymi terapiami także zajmuje się publiczna agencja, jaką jest Medical Research Council (MRC).
Zgodnie z rządowym projektem, podstawowymi przychodami Agencji będą: dotacja podmiotowa oraz dotacja celowa z budżetu państwa oraz odpis w kwocie stanowiącej 0,3% przychodów NFZ. Prezes ABM będzie powoływany przez ministra zdrowia na 6-letnią kadencję. Właśnie te dwie kwestie wzbudziły najwięcej zastrzeżeń i wątpliwości w trakcie czwartkowej dyskusji.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 08:00 Z roku na rok spada sprawność fizyczna dzieci w Polsce. Czy ten trend można odwrócić?
- 21:02 Płock: ponad 13 mln zl dla szpitala wojewódzkiego z budżetu województwa
- 20:01 Medicover przejmie za ponad 300 mln zł szpitale Neomedic
- 19:01 PZ Cormay zmienia lokalizację centrum produkcyjnego
- 18:28 Badania: doktorantka z Wrocławia chce uzyskać nowe związki steroidowe
- 17:28 Mazowieckie: tylko w lutym 38 nowych przypadków zachorowań na odrę
- 16:57 RPP: najbliższe telefoniczne dyżury przedstawicieli organizacji pacjentów
- 1 Szpital pod kreską: nie brakuje menedżerów chętnych do zarządzania długiem
- 2 Liczba cesarskich cięć jest w Polsce dramatycznie wysoka. Czy odwrócimy ten trend?
- 3 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 4 Świętokrzyskie: trwa już szósta kontrola lecznic przez NFZ. Chodzi o dodatki dla pielęgniarek
- 5 Nowatorska operacja w Łodzi: zastawkę serca lekarze wycięli z jelita
- 6 E-dokumentacja pacjenta w jego smartfonie? Tak, to możliwe
- 7 Dyrektorzy szpitali: brakuje pieniędzy na obiecane przez ministra podwyżki płac
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych