W Sejmie o ustawie refundacyjnej

Sejmowa komisja zdrowia zajmie się w środę (14 grudnia) sporem pomiędzy lekarzami i aptekarzami a Ministerstwem Zdrowia, dotyczącym przepisów refundacyjnych. W obradach mają uczestniczyć m.in. Minister Zdrowia i prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Sprzeciw środowisk lekarskich wzbudzają zapisy ustawy refundacyjnej mówiące, że wypisanie recepty osobie nieuprawnionej ma skutkować nałożeniem kar umownych. Dlatego lekarze nie chcą określać na receptach, czy pacjentowi przysługuje refundacja. 

Jak powiedział przewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS), w obradach ma uczestniczyć minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Oprócz kwestii związanych z refundacją leków, Arłukowicz przedstawi priorytety MZ na lata 2012 - 2015. Rzeczniczka Naczelnej Rady Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska poinformowała, że w posiedzeniu komisji weźmie też udział prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

Natomiast w piątek (16 grudnia) minister Arłukowicz ma przedstawić podczas obrad NRL propozycję zmiany przepisów dotyczących wypisywania recept na leki refundowane. NRL chce, by po wejściu w życie ustawy refundacyjnej (1 stycznia) wszyscy lekarze i lekarze dentyści wypisywali tylko recepty pełnopłatne, także na leki refundowane przez NFZ. Lekarze mają zaprzestać określania uprawnień pacjentów do leków refundowanych a umieszczać jedynie adnotację: "Refundacja leku do decyzji NFZ".

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz oświadczył, że w przypadku wątpliwości co do prawidłowości recepty aptekarze będą stawiać pieczątkę: "Refundacja do decyzji NFZ". NRA poinformowała też, że podpisywanie umów będzie możliwe dopiero po przyjęciu zasady, że każdemu ubezpieczonemu w ramach jego uprawnień, niezależnie od błędów formalnych na recepcie, przysługuje lek refundowany. 

W MZ trwają prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie recept. Ma ono zostać przedstawione w najbliższych dniach. Zgodnie z zapowiedziami resortu, nowe przepisy mają pozwolić na zakończenie sporu z lekarzami i aptekarzami. Według mediów, MZ zamierza zaproponować, by pacjenci nie musieli przedstawiać dowodu ubezpieczenia, a jedynie podpisać oświadczenie, że go posiadają.

PAP dowiedziała się ze źródeł w NFZ, że kontrole prowadzone w całym kraju w trzech pierwszych kwartałach tego roku wykazały tylko sześć przypadków, w których lekarze wystawili receptę refundowaną osobom nieuprawnionym. Lekarze musieli zwrócić kwotę refundacji, np. 20 zł. 

Przepisy dotyczące recept nie są jedynymi kontrowersyjnymi zapisami z ustawy refundacyjnej. Według raportu przygotowanego przez specjalistów przemysłu farmaceutycznego, po jej wejściu w życie może zbankrutować nawet 1,5 tys. aptek.

W raporcie IMS Health napisano, że nowa ustawa w istotny sposób obciąża apteki, zmuszając je do poniesienia jednorazowych kosztów w wysokości około 110 mln zł, średnio ponad 8 tys. zł na aptekę. Chodzi m.in. o przecenę zapasów magazynowych leków refundowanych, koszt aktualizacji oprogramowania i wymiany sprzętu komputerowego oraz koszt dostosowania do przepisów zakazujących reklamy aptek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH