W 25 krajach "przedawkują" środki homeopatyczne

Organizatorzy Akcji 10:23 zamierzają połknąć zawartość kilku opakowań leków homeopatycznych. Ich celem jest przekonanie opinii społecznej, że te specyfiki nie mogą skutecznie leczyć.

Organizatorem Akcji 10:23 w Polsce jest Klub Sceptyków Polskich współpracujący ze Stowarzyszeniem Psychologii Praktycznej „Empiria”. W niedzielę (6 lutego), o godzinie 10:23 w trzech polskich miastach protestujący mają połknąć zawartość kilku opakowań tabletek homeopatycznych, które kupią wcześniej w aptece.

Chcą w ten sposób wywrzeć presję na farmaceutach i podmiotach świadczących opiekę zdrowotną, którzy zapewniają, że te produkty sprzedawane jako wyroby medyczne faktycznie działają.

– Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że homeopatyczne tabletki nie są ani „ziołowe” ani ” naturalne”. Nawet homeopaci przyznają, że tabletki w rzeczywistości zawierają jedynie cukier i wodę. Bierzemy udział w tym proteście, aby pokazać, że te tak zwane „leki” są bezużyteczne i nie ma dla nich miejsca w ochronie zdrowia – informuje dr Maciej Zatoński, wrocławski laryngolog, rzecznik grupy.

Demonstracja jest organizowana przez Klub Sceptyków Polskich jako część Kampanii 10:23 – globalnego protestu przeciwko lekom homeopatycznym. Podobne wydarzenia odbędą się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Australii, USA i Kanadzie.

Michael Marshall, koordynator międzynarodowej kampanii, podkreślił, że akcja ma „wyrazić wzrastające na całym świecie przekonanie, iż już wystarczająco dużo czasu oraz pieniędzy zmarnowano na leki homeopatyczne”.

Kampania 10:23 rozpoczęła się w 2010 r. z udziałem kilkuset demonstrantów biorących udział w publicznych „przedawkowaniach” w Wielkiej Brytanii, po tym jak wiodąca brytyjska apteka przyznała, że tabletki homeopatyczne sprzedawane są tylko dlatego, że konsumenci wyrażają gotowość ich zakupu, a nie ze względu na ich skuteczność.

6 lutego happeningi Kampanii 10:23 odbędą się w ponad 25 krajach. Informacje o polskiej akcji można znaleźć na www.1023.org.pl. Za pomocą strony będzie też można zadać pytania prof. Andrzejowi Gregosiewiczowi z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, członkowi Rady Naukowej Klubu Sceptyków Polskich i Ekspertowi ds. Pseudomedycyny.

Ewa Czerwińska, prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego uważa, że założenia akcji nie są trafione. Wyjaśnia, że w przypadku leków homeopatycznych nie ma znaczenia ich dawka.

– Ważne jest prawidłowe dobranie leku: niezależnie od przyjęcia dziesięciu czy jednej tabletki efekt jest ten sam, ponieważ chodzi o bodziec informacyjny dla organizmu, a nie działanie materialnej substancji chemicznej. Ilość nośnika jest nieważna. Tak pomyślana próba ośmieszenia homeopatii jest niefortunna, bo niczego nie podważa, a wynika z niezrozumienia działania leku homeopatycznego – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ewa Czerwińska, prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH