VII Forum Rynku Zdrowia: lekowe obawy i nadzieje

Sesje "lekowe" podczas tegorocznego Forum Rynku Zdrowia (24-25 października 2011 r.) zdominowała debata o tzw. ustawie refundacyjnej, która wchodzi w życie 1 stycznia 2012 roku.

Mec. Łukasz Sławatyniec z kancelarii CMS Cameron McKenna przypomniał proces powstawania tej ustawy. - Pierwsze informacje założeń ustawy usłyszeliśmy w 2009 roku, w 2010 roku pojawił się projekt, do którego złożono ponad 900 stron uwag. Po dwóch dniach projekt trafił pod obrady Rady Ministrów.

- Potem nastąpiły długie żmudne prace w sejmowej komisji zdrowia. Przyspieszenie nastąpiło wiosną 2011 roku, co nie wyszło ustawie na dobre - uważa mec. Sławatyniec.

Jego zdaniem, efektem jest ustawa o niejasnych i nieprecyzyjnych przepisach, do której zastrzeżenia zgłasza nie tylko branża farmaceutyczna, ale także lekarze i środowisko aptekarskie. Zastanawia się także, czy Ministerstwo Zdrowia zdąży przeprowadzić wszystkie działania, wiążące się z wprowadzeniem ustawy w życie:

- Podstawą wydania pierwszego wykazu leków jest istnienie prawomocnych decyzji administracyjnych, które trzeba wydać do połowy grudnia. Resortowi zostało na to półtora miesiąca. Zdaniem ministerstwa, opóźnień nie będzie.

Jedną z istotniejszych nowości zawartych w ustawie jest możliwość zawierania przez porozumień dotyczących podziału ryzyka.

- To rewolucja. Takie umowy służą m.in. ograniczaniu ryzyka podejmowania błędnych decyzji refundacyjnych przez publicznego płatnika - mówił dr Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Główne przesłanki do zawierania umów risk sharing, to m.in. wysoka cena jednostkowa leku i niepewność oszacowań skuteczności terapii.

- Obecnie w Unii Europejskiej jest trend szybkiego wprowadzania na rynek wszelkich innowacji. To samo dotyczy centralnej rejestracji leków. Niegdyś nie do pomyślenia było zarejestrowanie leku na podstawie małej próby klinicznej, liczącej 500-600 pacjentów. Obecnie rejestracje są prowadzone bardzo szybko - zaznacza prezes Matusewicz. - To skutkuje małą wiedzą o skuteczności populacyjnej wprowadzanych terapii i ich bezpieczeństwa.

Bardziej optymistycznie brzmiały opinie prof. Jana Lubińskiego, kierownika Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który skoncentrował się na medycynie spersonalizowanej: - Daje fantastyczną perspektywę medyczną i ekonomiczną - przekonywał prof. Jan Lubiński.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH