Ustawowe wzmocnienie AOTM Wojciech Matusewicz, dyrektor AOTM

Ubiegły rok upłynął w Agencji Oceny Technologii Medycznych (funkcjonuje od 2006 r.) pod znakiem licznych zmian. - Przeszliśmy wtedy niewielką restrukturyzację, nastąpiły także zmiany w strukturze organizacyjnej i kadrowej. Ponadto pracowaliśmy nad nowymi wytycznym HTA (health technology assessment) - mówi Wojciech Matusewicz, dyrektor AOTM. - Zwiększyliśmy częstotliwości posiedzeń Rady Konsultacyjnej AOTM. Staramy się, aby odbywały się przynajmniej dwa razy w miesiącu. Na każdym posiedzeniu członkowie Rady oceniają średnio 3-4 technologie. To nie koniec zmian w AOTM. W parlamencie została już przegłosowana ustawa, zmieniającą zasady działania Agencji. Teraz czeka na podpis prezydenta.

To usprawnienie pracy Agencji widoczne jest m.in. w liczbie wydanych rekomendacji; w 2007 roku wydano ich 13, natomiast w 2008 rekomendacji było ich już prawie 6 razy więcej – na 20 posiedzeniach Rada Konsultacyjna wydała łącznie 74 rekomendacje, w tym 3 dotyczyły technologii nielekowych, 22 – programów terapeutycznych, 41 – wykazu leków refundowanych, 7 – programów terapeutycznych z wykazami leków refundowanych i jedna – wykazu substancji stosowanych w chemioterapii.

– Od września 2008 roku Agencja może wydawać różne typy rekomendacji – już nie tylko pozytywne lub negatywne, ale także warunkowe lub tymczasowe. Agencja ocenia również wnioski dotyczące chorób rzadkich, ale te trafiają pod ocenę zespołu ds. chorób rzadkich, który działa przy ministrze zdrowia – przypomina dyrektor Wojciech Matusewicz.

To nie koniec zmian w AOTM. W parlamencie została już przegłosowana ustawa, zmieniającą zasady działania Agencji. Teraz czeka na podpis prezydenta.

– Mając osobowość prawną, zyskamy większe możliwości działania – twierdzi Wojciech Matusewicz, wskazując chociażby na możliwość wykonywania analiz na zlecenie podmiotów zewnętrznych. – Ważne jest też to, że tryb wydawania rekomendacji będzie jeszcze bardziej transparentny. Niewątpliwie praca polskiej Agencji HTA ułatwiła kolejne etapy decyzji w sprawie refundacji leków, czyli również zwiększenia dostępności do wielu terapii.

Wypowiedzi dyrektora Wojciecha Matusewicza pochodzą z obszernego artykułu dotyczącego AOTM, opublikowanego w miesięczniku Rynek Zdrowia (czerwiec 2009).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH