Ustawa refundacyjna: pracodawcy i związkowcy przeciwni niektórym zapisom

W ocenie związków zawodowych i pracodawców, zrzeszonych w Komisji Trójstronnej, niektóre rozwiązania rządowego projektu ustawy refundacyjnej uderzą w polski przemysł farmaceutyczny i ograniczą dostęp do tanich leków.

Pracodawcy i związkowcy chcą zmiany zapisu, który wprowadza 17-procentowy limit środków przeznaczanych przez NFZ na leki refundowane. Zamiast tego proponują coroczne określenie budżetu na leki w oparciu o dane epidemiologiczne, demograficzne i koszty farmakoterapii. Chcą też, by środki na refundację z NFZ nie mogły być w danym roku mniejsze niż w poprzednim.

Organizacje chcą zastąpienia systemu zwrotów (pay back) indywidualnymi umowami zawieranymi przez Ministerstwo Zdrowia z producentami leków, tak, by ryzyko związane ze zwrotami było dzielone. Projekt ustawy przewiduje, że firmy farmaceutyczne miałyby zwracać część swojego przychodu ze sprzedaży leków refundowanych w przypadku przekroczenia budżetu na refundację.

Nie zgadzają się także z wprowadzeniem trzyprocentowego podatku od obrotu lekami. Postulują, aby podatek był liczony od wydatków marketingowych producentów, dotyczących produktów refundowanych. Podatek miałby zasilać budżet NFZ na leki.

Pracodawcy i związkowcy wspólnie domagają się także pozostawienia opłaty ryczałtowej na obecnym poziomie 3,2 zł. W ich ocenie powiązanie wysokości opłaty ryczałtowej z wysokością minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wzrost współpłacenia za leki przez pacjentów.

Wspólne stanowisko w sprawie projektu podpisały NSZZ Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ), Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, Business Center Club.

Projekt ustawy refundacyjnej wchodzi w skład rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, przewiduje m.in., że stałą cenę leku refundowanego Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. (obecnie wynosi ona 8,91 proc.). Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH