Ustawa refundacyjna: kto zarobi, a kto straci na zmianie przepisów

W zapowiadanej ustawie refundacyjnej Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić sztywne ceny i marże.

– Pomysł usztywnienia marż i cen w aptekach czy szpitalach jest nierynkowy i nie dba o dobro konsumenta. To jest sprawa dla nowej komisji śledczej – uważa Adam Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Jak dodaje, proponowany przez resort mechanizm odgórnego narzucania cen leków i wyrobów medycznych pacjentom oraz szpitalom jest wyjątkowo korupcjogenny, bo opiera się na układzie.

Za takim rozwiązaniem opowiadają się krajowi producenci leków generycznych. – To wprowadzi rzeczywistą konkurencję na rynku. Dzisiaj dominuje konkurencja rabatowa, zaś substytucja generyczna w aptekach zamarła (zamiana na tańsze odpowiedniki leków oryginalnych – red.). Hurtownicy wprost żądają od producentów odpowiednich upustów – komentuje Cezary Śledziewski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Innym pomysłem jest wprowadzenie 3-procentowego podatku od wpływów firm z refundacji - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Uzyskane z tego środki będą przeznaczone na badania niekomercyjne.

– Nie ma takiej możliwości, że za dodatkowe obciążenie dla firm w postaci nowego podatku nie zapłaci pacjent – argumentuje Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.

Jednak część dyrektorów szpitali zwraca uwagę, że dziś ceny leków dyktowane przez firmy farmaceutyczne są wyższe niż w innych państwach europejskich. Liczą oni, że ministerstwu uda się przełamać dyktat firm i za leki będzie można płacić mniej.

Rozwiązania proponowane w nowej ustawie mają przynieść oszczędności rzędu 350 mln zł.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, 5 mln zł resort planuje przeznaczyć na administrację. Prawie milion pochłonie 10 dodatkowych etatów w Ministerstwie Zdrowia. Kolejne 1,3 mln zł to płaca dla 20 członków Komisji Ekonomicznej, jaką utworzą pracownicy MZ i NFZ. Z kolei Agencja Oceny Technologii Medycznych otrzyma 2 mln złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH