Ustawa refundacyjna: czy NIL i NFZ opracują nowe wzory recept?

Już kilkadziesiąt tysięcy lekarzy protestuje przeciwko nowym zasadom wystawiania recept. Zapowiadają, że od stycznia będą wypisywać leki bez refundacji. Na razie Naczelna Rada Lekarska powołała zespół do współpracy z NFZ w zakresie treści i podpisania umów upoważniających do wystawiania recept na leki refundowane.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, co robić w sprawie recept, zdecydują w piątek (2 grudnia) przedstawiciele wszystkich okręgowych izb lekarskich. Według Macieja Hamankiewicza, szefa Naczelnej Izby Lekarskiej, NIL próbowała się dogadać z Ministerstwem Zdrowia, ale bez skutku.

Przypomnijmy, że pełnopłatnymi receptami Izba zagroziła już miesiąc temu. Wtedy lekarze zażądali zmian w ustawie refundacyjnej, która wejdzie w życie 1 stycznia. Zgodnie z jej przepisami lekarz wypisując receptę na lek refundowany, musi sam potwierdzić, czy pacjent jest ubezpieczony.

Jeśli tego nie zrobi, NFZ może zażądać od niego zwrotu pieniędzy za refundację, nałożyć karę, a nawet odebrać mu prawo do wypisywania leków z refundacją. Lekarze byli oburzeni, że NFZ przerzuca na nich obowiązek sprawdzania, czy ktoś jest ubezpieczony, czy nie.

Dlatego prezydium NRL 18 listopada wniosło do Ministra Zdrowia o zawieszenie prac nad projektem rozporządzenia w sprawie recept, do chwili ustalenia wzoru umowy upoważniającej lekarzy do wystawiania recept na leki refundowane oraz do czasu opracowania projektu rozporządzenia umożliwiającego prowadzenie ograniczonej dokumentacji medycznej w celu wystawiania recept "pro famila" i "pro auctore".

W deklaracji zawarte zostało m.in. oświadczenie, że NFZ wraz z NRL opracuje wspólnie i w porozumieniu wzór umowy upoważniającej lekarza i lekarza dentystę do wystawiania recept na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.

28 listopada prezes NFZ zwrócił się do prezesa NRL z prośbą o upoważnienie i wskazanie trzech osób, które z ramienia NRL będą współpracowały z przedstawicielami NFZ w zakresie treści i podpisania umów upoważniających do wystawiania recept na leki refundowane.
Do zespołu wybrano Zytę Kaźmierczak-Zagórską, Andrzeja Cisło i Tomasza Romańczyka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH