Ustawa refundacyjna: będzie wypracowany trwały kompromis w sprawie recept?

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapewnił, że od 1 stycznia 2012 r. pacjenci będą mogli bez przeszkód realizować recepty na leki refundowane. Doszło do kompromisu w sprawie recept ze strony resortu zdrowia oraz środowisk: lekarskiego i aptekarskiego.

Minister dodał, że pacjenci będą mogli "czuć się bezpiecznie u lekarza i w aptece". - Pacjent będzie mógł w sposób bezpieczny realizować recepty - podkreślił minister podczas konferencji prasowej.

Bartosz Arłukowicz odniósł się także do obaw lekarzy o konieczność ustalania stopnia refundacji leku na podstawie dokumentów pacjenta świadczących o jego ubezpieczeniu. 

- Ustawa refundacyjna obejmuje ok. 3,5 tys. leków, ale tylko 218 z nich ma różne stopnie refundacji i dotyczy to tylko leków na choroby przewlekłe, a więc sytuacji, w których lekarz od wielu miesięcy zna pacjenta - zapewnił Arłukowicz.  Jednak nad ustawą będą czuwać eksperci

Zespół popracuje nad ustawą

- Powstanie ekspercki  zespół z udziałem przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej, który będzie monitorował wprowadzanie ustawy refundacyjnej - powiedział Bartosz Arłukowicz po piątkowym (16 grudnia) spotkaniu ze środowiskiem lekarzy i aptekarzy.

- Bardzo wyraźnie wybrzmiało oczekiwanie nowelizacji ustawy refundacyjnej (chodzi o kontrowersyjny ustęp 8 artykułu 48). Minister obiecał, że powołany przez NRL zespół będzie współpracował w celu przygotowania nowelizacji ustawy - stwierdził po spotkaniu z ministrem Konstanty Radziwiłł, wiceprzewodniczący NRL

Dodał, że minister przedstawił ”ustnie pakiet obietnic dotyczący nowelizacji tego artykułu i w części jest nadzieja na rozwiązanie naszych problemów”.

Natomiast żadnych złudzeń co do wyników spotkania nie pozostawił Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, który powiedział: - Nie ma żadnych ustaleń, są tylko obietnice pana ministra, że naoliwi nam kajdanki.

Czas na wypracowanie kompromisu

Jak poinformowano w TVP Info, NRL poddała pod głosowanie, czy od 1 styczna 2012 r. lekarze mają wypisywać leki refundowane: 19 głosów było za obowiązywaniem uchwały NRL o wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept, także na leki refundowane, 21 głosów było za jej zawieszeniem.

Tym samym uchwała NRL została zawieszona do końca lutego. W tym czasie zespół ekspertów będzie monitorował wdrażanie ustawy refundacyjnej.

- Naczelna Rada Lekarska zawiesiła decyzję o wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept do najbliższego zjazdu, który odbędzie się 25 lutego - powiedział PAP prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Dodał, że w tym czasie ma pracować zespół złożony z przedstawicieli NRL, aptekarzy i Ministerstwa Zdrowia. Jak mówił Hamankiewicz, jego zadaniem jest wypracowanie propozycji zmian przepisów w ustawie refundacyjnej, które dotyczą karania lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept.

Hamankiewicz podczas wspólnej konferencji prasowej z Ministrem Zdrowia mówił, że zespół wypracuje rozwiązania "w sposób trwały pozwalające zmienić ustawę refundacyjną i wszystkie złe rozwiązania będące bolączką dla polskich lekarzy i pacjentów".

Aptekarze odwojują stanowisko

Z kolei prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz powiedział, że po rozmowach z ministrem Arłukowiczem, Rada odwołała stanowisko z 6 grudnia nawołujące do niepodpisywania umów refundacyjnych.

- Uważamy, że aby polski pacjent po 1 stycznia miał dostęp do leków refundowanych, postanowiliśmy odwołać swoje wcześniejsze stanowisko dla dobra i realizacji praw pacjenta - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH