Rynek farmaceutyczny na Ukrainie rósł przez ostatnie pięć lat w imponującym tempie 25-30 proc. rocznie, do wartości 2,6 mln dolarów w 2007 r. W pierwszej połowie 2008 r. wartość rynku przekroczyła 1,6 mld dolarów, rosnąc o 42 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.

PMR prognozuje średnioroczny wzrost rynku w okolicach ponad 25 proc. na lata 2008-2010, do wartości 5,7 mld dolarów w 2010 r. Według najnowszego raportu PMR Publications „Pharmaceutical market in Ukraine 2008”, gdyby na Ukrainie wprowadzono w analizowanym okresie system refundacji leków i ubezpieczenie zdrowotne, rozwój sektora farmaceutycznego mógłby być jeszcze bardziej imponujący.

Rynek farmaceutyczny na Ukrainie w ostatnich latach doświadczył bardzo imponującego wzrostu i wciąż jest na nim duży potencjał rozwoju. W chwili obecnej sektor pozostaje pod wpływem następujących czynników wzrostu: przystąpienia Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w tym roku, konieczności wprowadzenia standardów Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP) w przedsiębiorstwach farmaceutycznych na Ukrainie do początku 2009 r., czy też perspektyw wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w nadchodzących latach.

- Jest wiele przeszkód, jakie może napotkać firma działająca na ukraińskim rynku farmaceutycznym. Kilka najważniejszych z nich to niskie spożycie leków per capita, przestarzały i nieodpowiedni system organizacji ochrony zdrowia, brak systemu refundacji leków, wysoki poziom biurokracji, jak również niedostosowane do warunków rynku prawodawstwo oraz niestabilna sytuacja polityczna. Pomimo tych przeszkód, prognozy PMR co do rozwoju analizowanego rynku są raczej optymistyczne – wyjaśnia Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego PMR.

Przyczyną optymistycznych prognoz jest fakt, iż rynek ukraiński pozostaje nadal nienasycony. Biorąc pod uwagę wielkość populacji jest on wciąż relatywnie mały - dla porównania, polski rynek, obejmujący mniejszą liczbę ludności niż ukraiński, 38 mln, jest czterokrotnie większy pod względem wartości od rynku na Ukrainie. Zaobserwowano również wzrastającą atrakcyjność inwestycyjną sektora farmaceutycznego w tym kraju, będącą, m.in., wynikiem mało restrykcyjnej polityki cenowej, znaczącego udziału leków generycznych i OTC w rynku, jak i wspomnianego przystąpienia do WTO.

Kolejny czynnik odnosi się do trendów występujących na międzynarodowym rynku farmaceutycznym. Duże koncerny światowe stanęły pod presją konkurencji ze strony generyków, w szczególności tych produkowanych przez firmy indyjskie Z drugiej strony firmy indyjskie coraz bardziej martwi konkurencja ze strony europejskich i chińskich producentów, co powoduje że coraz częściej szukają one nowych możliwości inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH