Uczestnicy badań kliniczych leków nie podają prawdy w ankietach kwalifikujących?

Rocznie w badaniach testujących leki uczestniczy blisko 40 tys. Polaków. W ub. r. roku Komisja Bioetyczna i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zarejestrowały 495 takich badań.

Wszystkie były testami leków generycznych różnych producentów, zawierających tę samą substancję czynną. Badania mają na celu sprawdzenie, czy specyfiki produkowane przez różne firmy tak samo zachowują się w ludzkim organizmie. W sumie badania kliniczne leków prowadzi w Polsce ponad 1,1 tys. ośrodków należących do publicznej i niepublicznej ochrony zdrowia. Daje nam to 10. miejsce na świecie.

Dr Wojciech Łuszczyna, rzecznik prasowy Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, zwraca uwagę, że liczba placówek prowadzących badania jest płynna, bowiem w grę wchodzą zarówno duże szpitale kliniczne prowadzące równocześnie kilkanaście badań, jak i ośrodki prowadzące badania zdecydowanie rzadziej.

- Wszystkie badania są ściśle rejestrowane, muszą mieć zgodę Urzędu Rejestracji Leków i zgodę Komisji Bioetycznej. Obie zgody są równoległe i niezależne od siebie - dodaje rzecznik.

Gazeta Wyborcza opublikowała reportaż uczestniczący, którego autorka w jednym z warszawskich ośrodków wzięła udział w badaniu leku na niedokrwienie nóg. Z zabranego przez nią materiału wynika, że wielu uczestników badań (w nadziei zarobienia większych pieniędzy) mija się z prawdą w ankietach kwalifikujących do badań - nie informuje o swoich schorzeniach i nie przestrzega 3-miesięcznej przerwy między badaniami.

- Reportaż to swego rodzaju literatura. Nie potrafię się do tego odnieść w prosty sposób i powiedzieć, czy to prawda. Nie mamy żadnych narzędzi do zweryfikowania sytuacji przedstawionych w tym tekście. Badania kliniczne oparte są na dobrej praktyce ich prowadzenia i przestrzeganiu bardzo ściśle określonych standardów - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Łuszczyna.

- Czasem może się jednak zdarzyć, że - tak jak w opisanych w reportażu przypadkach - nie zawsze wszystko jest zgodne ze standardem. Wiele też zależy od świadomości biorących udział w testach uczestników - dodaje rzecznik.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH