USA: nowa terapia w przewlekłej postaci AZS dopuszczona do obrotu FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła pierwszy lek biologiczny do leczenia dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS) o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim.

Dupixent (dupilumab) firm Sanofi oraz Regeneron Pharmaceuticals podawany jest w postaci iniekcji. Leczenie tym preparatem ma dotyczyć pacjentów, u których przebiegu choroby nie udaje się kontrolować za pomocą miejscowych leków dostępnych na receptę i/lub niekwalifikujących się do ich stosowania.

- Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu muszą się zmagać z silnymi objawami, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na ich funkcjonowanie przez większość życia - stwierdziła Julie Block, prezes stowarzyszenia National Eczema Association.

Podkreśliła, że dotychczas istniało niewiele możliwości leczenia osób z AZS o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu, u których choroby i tak nie udawało się opanować. Z tego względu dopuszczenie do stosowania dupilumabu jest tak ważne.

Jest to ludzkie przeciwciało monoklonalne, które zaprojektowano w taki sposób, aby swoiście hamowało nadaktywne przekazywanie sygnałów przez dwa kluczowe białka - IL-4 i IL-13, które uważa się za główne czynniki odpowiedzialne za utrzymujące się zapalenie u podłoża AZS.

Lek jest dostępny w postaci ampułkostrzykawek i może być samodzielnie wstrzykiwany podskórnie przez pacjenta co dwa tygodnie po początkowej dawce nasycającej. Dupixent można stosować z miejscowymi kortykosteroidami lub bez. Nie należy go podawać pacjentom z alergią na dupilumab lub na którykolwiek ze składników produktu Dupixent.

Atopowe zapalenie skóry, najczęstsza postać wyprysku, to przewlekłe schorzenie zapalne, którego objawy często występują w postaci wysypki na skórze. Wysypki w większości przypadków pokrywają znaczną część powierzchni ciała i mogą im towarzyszyć: nasilony, uporczywy świąd, suchość skóry oraz jej pękanie, zaczerwienienie, powstawanie strupów i sączenie wydzieliny.

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych nowych opcji terapeutycznych potrzebuje 300 tys. dorosłych pacjentów z nieopanowanym AZS o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH