URPL: w przyszłości także pacjenci zgłoszą działania niepożądane leków To nie są cukierki...

Zjawisko samoleczenia i stosowania leków dostępnych bez recepty jest powszechne. Często jednak zapominamy, że leki OTC czy suplementy diety również mogą powodować występowanie działań niepożądanych.

Samoleczenie nie jest zazwyczaj oparte na wizycie czy poradzie uzyskanej od lekarza czy farmaceuty. Klient idąc do apteki, przychodzi po konkretny lek. Dla niego źródłem informacji jest reklama, artykuł sponsorowany lub internet.

– Reklamy bardzo często są odpowiednio kreowane. Zadaniem ich twórców jest tak przetworzyć informację, by pacjent uznał, że byłoby wręcz błędem nie stosować danego leku. Również do artykułów sponsorowanych wybierane są najczęściej tylko te dane, które mówią o skuteczności, pomijając kwestie bezpieczeństwa i działań niepożądanych – przypomniał dr Jarosław Woroń, z Zakładu Farmakologii Collegium Medicum UJ w Krakowie, podczas konferencji „Działania niepożądane leków dostępnych bez recepty (OTC)“, zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych w środę, 12 maja.

Działanie niepożądane, czyli...
Działaniem niepożądanym leku jest każde niekorzystne i niezamierzone działanie produktu leczniczego, występujące podczas stosowania dawek zalecanych przez producenta w celach terapeutycznych, diagnostycznych, profilaktycznych lub dla modyfikacji funkcji fizjologicznych.

Doktor Wojciech Łuszczyna, rzecznik URPL, zwraca szczególną uwagę na tę definicję. – Należy odróżnić działanie niepożądane od toksyczności. Jeśli maksymalna dawka zalecana przez producenta wynosi 1-2 tabletki na dobę, a chory zażyje 30, to już występuje zjawisko toksyczności.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po lekach, które pacjenci sami sobie aplikują, jest jednoczesne przyjmowanie kilku leków zawierających te same substancje czynne. Między poszczególnymi lekami mogą również zachodzić interakcje.

Doktor Woroń zwraca uwagę na kreowanie sztucznego popytu w niektórych sieciach aptek, kiedy farmaceuci zachęcają do kupna produktu, nierzadko niewskazanego dla pacjenta, tylko dlatego, że jest promocja i liczą się wyniki sprzedaży. – Należy pamiętać, że brak wskazań jest przeciwwskazaniem do stosowania leku – zaznacza.

Największe ryzyko polekowych działań niepożądanych występuje po lekach przeciwbólowych, produktach stosowanych w objawowym leczeniu przeziębienia i grypy, po lekach hamujących wydzielanie żołądkowe, przeczyszczających i przeciwhistaminowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH