Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych informuje w sprawie zalecenia ograniczenia stosowania u dzieci kodeiny jako leku przeciwbólowego.

Zalecenia są rezultatem przeglądu zgłoszeń ciężkich działań niepożądanych u dzieci, w tym przypadków zakończonych zgonem po zażyciu kodeiny w celu złagodzenia bólu. Większość przypadków działań niepożądanych wystąpiła po chirurgicznym usunięciu migdałków  i wywołanego przez kodeinę  bezdechu sennego.

Kodeina jest opioidem, który jest zarejestrowany jako środek przeciwbólowy przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Jest przekształcana w morfinę w organizmie pacjenta. Dzieci, u których wystąpiły ciężkie działania niepożądane, należały do osób bardzo szybko metabolizujących.

Jeden z komitetów EMA zalecił następujące środki bezpieczeństwa, ażeby zapewnić, że lek będzie podawany tylko tym dzieciom, dla  których stosunek korzyści i ryzyka jest pozytywny:

- ze względu na spadek wydolności oddechowej związany z zastosowaniem kodeiny, tego rodzaju produkty lecznicze powinny być stosowane tylko w leczeniu ostrego (krótkotrwałego) umiarkowanego bólu u dzieci powyżej 12 roku życia i tylko, gdy  po użyciu innych środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen nie udaje się uzyskać zniesienia lub zmniejszenia bólu;

- kodeina nie powinna być stosowana u dzieci z wszystkich grup wiekowych (poniżej 18 roku życia), które przeszły zabieg usunięcia migdałków w leczeniu  bezdechu sennego, gdyż ci pacjenci są bardziej podatni na wystąpienie zaburzeń oddechowych;

- informacje o leku powinny zawierać ostrzeżenie, że nie należy stosować kodeiny u dzieci mających  zaburzenia  oddychania.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH