Trwają badania III fazy nad szczepionką przeciwko malarii

Pierwsze wyniki dużego badania III fazy nad RTS,S, opublikowane w wydaniu internetowym New England Journal of Medicine, wskazują, że potencjalna szczepionka przeciw malarii zapewnia małym dzieciom w Afryce znaczącą ochronę przed objawową i ciężką postacią malarii, przy akceptowalnym profilu bezpieczeństwa i tolerancji.

Wyniki ogłoszono podczas Forum poświęconego malarii, zorganizowanego przez Fundację Billa i Melindy Gatesów w Seattle w stanie Waszyngton. 

Badanie przeprowadzone w 11 ośrodkach badawczych w siedmiu krajach Afryki Subsaharyjskiej wykazało, że trzy dawki szczepionki RTS,S zmniejszają ryzyko wystąpienia objawowej i ciężkiej postaci malarii u dzieci odpowiednio o 56 proc. i 47 proc. Analizę przeprowadzono na danych pochodzących od pierwszych 6 tys. dzieci w wieku od 5 do 17 miesięcy w okresie 12 miesięcy po szczepieniu.

Pierwsze wyniki  badań III fazy są zgodne z wynikami  wcześniejszych badań II fazy. Fakt powszechnego stosowania w tym badaniu moskitier pokrytych środkiem owadobójczym (75 proc.) wskazuje, że szczepionka RTS,S może zapewnić dodatkową ochronę ponad tą, którą oferują obecnie istniejące środki kontroli malarii. Badanie nadal trwa. Wyniki dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności u niemowląt w wieku od 6 do 12 tygodni spodziewane są przed końcem 2012 roku.

Dane te dostarczą informacji na temat profilu skuteczności potencjalnej szczepionki przeciw malarii RTS,S w tej grupie wiekowej, zarówno dla objawowej, jak i ciężkiej postaci malarii.  Epizody ciężkiej malarii zostały dotychczas zgłoszone łącznie dla 15.460 niemowląt i dzieci zakwalifikowanych do badania w wieku od 6 tygodni do 17 miesięcy. Analiza udowodniła 35 proc. skuteczność szczepionki w okresie obserwacji, wynoszącym od 0 do 22 miesięcy (średnio 11,5 miesiąca).

Potencjalna szczepionka przeciw malarii RTS,S znajduje się nadal w fazie rozwoju. Dalsze informacje na temat efektów ochronnych szczepionki w dłuższym okresie - 30 miesięcy po podaniu trzeciej dawki - spodziewane są przed końcem 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH