Trwa ujednolicanie druków recept - tak odbywa się wymiana

Od 1 września obowiązują ujednolicone, identyczne w całym kraju druki recept, zgodnie z wymogami rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich z 17 maja 2007 roku.

Obok stosowania tradycyjnych białych recept lekarskich, Ministerstwo Zdrowia dopuszcza możliwość funkcjonowania kuponów, dołączanych do książeczek RUM, o ile mają numerację i wzór zgodny z rozporządzeniem.

Książeczki RUM używane są w województwach: śląskim, lubuskim, opolskim i pomorskim.

W województwie lubuskim wymiana dotyczy jedynie czystych kuponów recept książeczek RUM. Same książeczki nadal są ważne. Wzór aktualnie obowiązującej recepty można poznać po numerze znajdującym się pod kodem kreskowym. Nieważne kupony recept mają 20-cyfrowy numer zaczynający się od numeru PESEL pacjenta.

W prawidłowych kuponach numer pod kodem kreskowym zaczyna się od cyfr 04 (to numer identyfikacyjny Lubuskiego Oddziału Wojewdzkiego NFZ).

Ta sama zasada wymiany obowiązuje w województwie pomorskim. Tam jednak prawidłowy numer recept w książeczkach RUM zaczyna się od liczby 11, stanowiącej identyfikator Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu.

Pacjenci mogą dokonać wymiany kuponów w sekcjach rejestru pomorskiego oddziału NFZ. Na stronie internetowej POW NFZ znajduje się lista ponad 20 takich sekcji.

– Czasem pacjenci skarżą się, że muszą stać w kolejkach po nowe recepty. Ale mogą też zgłosić zapotrzebowanie na kupony w swojej przychodni, która ma obowiązek sprowadzić dla pacjenta kupony, choć może to trwać około tygodnia. Dlatego czasem lepiej samemu odebrać kupony w sekcji rejestrów – wyjaśnia Mariusz Szymański, rzecznik POW NFZ.

W województwie opolskim również następuje wymiana kuponów, dołączonych do dokumentu potwierdzającego uprawnienia pacjenta, czyli książeczek RUM. Nowe kupony recept będą zaczynały się od cyfr 08.

Wymiana druków, zgodnych z rozporządzeniem ministra zdrowia prowadzona jest do 15 września.

– Zwróciliśmy się do lekarzy z prośbą, by do tego czasu zapisywali leki refundowane na tradycyjnych białych receptach, ponieważ dotarły do nas sygnały, że może być problem z realizacją kuponów poza województwem opolskim – wyjaśnia Roman Kolek, zastępca dyrektora Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W województwie opolskim 92-93 proc. recept wypisywanych jest na kuponach.

Jeszcze inaczej przebiegało dostosowanie do rozporządzenia w województwie śląskim. Wycofane zostały z użycia tzw. żółte recepty. Stosowane były w sytuacji, gdy ubezpieczony pacjent nie mógł w przychodni okazać karty czipowej (np. zapomniał karty). Wtedy drukowany był tzw. żółty kupon RUM. Obecnie w miejsce tych kuponów wprowadzone zostały tzw. formaty kuponów REKUS – Recepta/Kupon/Skierowanie). Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH