Tombarkiewicz o lekach stosowanych po przeszczepach: są tanie odpowiedniki Podczas posiedzenia komisji zdrowia Marek Tombarkiewicz mówił o lekach stosowanych po przeszczepach. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Spotkaliśmy się w producentami leków immunospupresyjnych. Część z nich zadeklarowało obniżkę cen leków do poziomu ceny wprowadzonych odpowiedników. Na kolejnej liście należy zatem spodziewać się zmian - mówił wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

Wyjaśniając problem podwyżki cen leków dla pacjentów po przeszczepach podczas środowego (24 maja) posiedzenia sejmowej komisji zdrowia dodał, że już 16 razy zdarzyło się, że w momencie wejścia na listę leków refundowanych nowego zamiennika w danej grupie limitowej w cenie 3,20 zł, ceny innych leków w tej grupie zmieniały się. To nie jest nowa sytuacja.

- Wprowadzenie pierwszych odpowiedników obniżyło poziom finansowania w tzw. grupie limitowej. To spowodowało wzrost dopłat pacjenta do niektórych pozycji na liście. Zaistniała sytuacja to naturalny mechanizm refundacyjny, który stwarza szeroką przestrzeń negocjacyjną w kwestii cen tych leków - mówił wiceminister.

Syrop czy tabletki
Przewodniczący komisji, Bartosz Arłukowicz, dopytywał, dlaczego drastyczna podwyżka dotyczy leku stosowanego przez dzieci w postaci syropu. Jego zdaniem, resort zdrowia mógł utworzyć dla tego produktu odrębną grupę limitową. W obecnych warunkach, pacjenci są zmuszeni do zażywania preparatu w postaci tabletek. Z tą opinią nie zgodził się minister Tombarkiewicz.

- Istnieją obwarowania dotyczące tworzenia odrębnych grup limitowych i nie ma takiej opcji, by utworzyć ją z powodu tego, że lek jest stosowany u dzieci. Po drugie, efekt terapeutyczny leku zarówno w postaci syropu, jak i tabletek jest taki sam.

- Ponadto, jeszcze przed zmianami na majowej liście leków refundowanych, producent preparatu, firma Roche, informowała, że jest w kontakcie z klinikami transplantologii i istnieje możliwość zapewnienia dostępu do leku w wersji tabletkowej - wyjaśniał minister.

Co w zamian?
- Zmiany, które weszły od maja w refundacji leków immunologicznych, nie powodują zagrożenia dla pacjentów, a mechanizm obejmowania refundacją kolejnych odpowiedników sprzyja stałemu obniżaniu cen leków. Nowe leki, które weszły na listę jako pierwsze odpowiedniki, są tak samo skuteczne i bezpieczne - dodał Marek Tombarkiewicz i wymieniał:

- Dwa leki zawierające walganycklowir w stałej postaci doustnej (Valhit oraz Valganciclovir Teva) zostały objęte refundacją we wskazaniu: zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH