Tombarkiewicz: mamy nadzieję, że lek dla chorych na IPF będzie refundowany Tombarkiewicz: lek dla chorych na IPF będzie refundowany. Fot. mat. prasowe

Mamy nadzieję, że jeden z leków dla chorych na idiopatyczne włóknienie płuc będzie refundowany, obecnie kończymy proces negocjacyjny - poinformował w czwartek (15 grudnia) wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Nie wykluczył, że lek będzie objęty refundacją już od 1 stycznia.

O możliwą refundację leku dla chorych na idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) pytali w czwartek MZ posłowie PiS. Poseł Dariusz Starzycki wskazywał, że pacjenci ci są pozbawieni dostępu do jakichkolwiek leków refundowanych, podczas gdy terapia dla chorych na IPF jest dostępna i refundowana w 23 krajach UE. Informował, że IPF jest diagnozowane u ok. tysiąca osób rocznie, najczęściej po 55. roku życia.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz wyjaśnił, że obecnie dostępne są dwa leki, które opóźniają rozwój tej choroby. Minister zdrowia odrzucił wniosek o refundację jednego z tych leków m.in. z powodu negatywnej rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Natomiast drugi z leków już w maju otrzymał pozytywne opinie AOTMiT i Rady Przejrzystości, jednak producent tego środka dopiero w październiku złożył wniosek o objęcie go refundacją.

- Od tego czasu toczą się rozmowy - były co najmniej dwa spotkania z Komisją Ekonomiczną - celem ustalenia ostatecznej wersji, czy można objąć refundacją dany lek, czy nie - powiedział Tombarkiewicz. Zaznaczył, że ważne było także wrześniowe oświadczenie Parlamentu Europejskiego, w którym wezwano wszystkie kraje UE do umożliwienia pacjentom z IPF dostępu do terapii.

- Jesteśmy pod koniec procesu negocjacyjnego, który, mam nadzieję, skończy się bardzo pozytywnie, czyli objęciem refundacją jednego z dostępnych leków - powiedział Tombarkiewicz. Dodał, że ma nadzieję, że lek ten będzie objęty refundacją już od 1 stycznia lub - jeśli negocjacje przedłużą się - od 1 marca (wykazy leków refundowanych są publikowane co dwa miesiące).

O refundację leków na IPF od dawna walczą pacjenci z Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc. Dwa tygodnie temu towarzystwo informowało o liście, jaki do premier Beaty Szydło wysłał 10-letni Oliwier, wnuk jednego z chorych na IPF. Chłopiec pisał, że lekarstwo dla dziadka jest jego największym marzeniem. "Jeśli dziadek nie dostanie leków, to ostatni raz może spędzić z nami święta. Ja i moja siostra bardzo kochamy dziadka i uważamy, że to niesprawiedliwe, że inni ludzie mają leki, a dziadkowi nikt nie chce pomóc" - pisał Oliwier.

W IPF dochodzi do uszkodzenia nabłonka pęcherzyków płucnych i powstawania blizn, czyli zwłóknień tkanki płuc. W rezultacie stają się one mniej elastyczne, a ich objętość maleje, przez co pobierają mniej tlenu z powietrza i dostarczają go w mniejszych ilościach do tkanek i narządów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH