Rocznie w Unii Europejskiej odnotowuje się 486 tys. nowych zachorowań na raka płuc, stwierdza się 430 tys. zgonów. Lekarze wprowadzają nowe, skuteczniejsze leczenia raka płuca ponieważ lepiej poznano czynniki predykcyjne.

– O ile można zauważyć spadek liczby zachorowań na raka płaskonabłonkowego, dramatycznie wzrosła zachorowalność na raka gruczołowego, który stanowi już ponad 50 proc. nowych zachorowań – stwierdza doktor Mariusz Kowalski, z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii w Warszawie.

Statystyki pokazują, że w porównaniu do innych rodzajów nowotworów, w przypadku raka płuc, przegrywamy walkę o życie pacjentów. Porównując dane dotyczące mediany przeżyć na raka płuca w porównaniu do raka piersi na bazie angielskiej ponad 20 tys. chorych wynika, że odsetek przeżyć jednorocznych u chorych z rakiem piersi wynosi ponad 96 proc., w raku płuca tylko 41 proc.; przeżyć 5-letnich analogicznie: 70 proc. i 12 procent.

Jednocześnie doktor Kowalski zwraca uwagę na zmieniające się standardy leczenia.

- Jeszcze do niedawna chory był kwalifikowany do odpowiednich metod leczenia w zależności od stopnia zaawansowania klinicznego, ocenianego na podstawie wielkości guza i stanu węzłowego, według klasyfikacji z 1997 roku. To się właśnie zmieniło – mówi doktor i wyjaśnia: - W tym roku zaproponowano nową klasyfikację stopnia zaawansowania klinicznego. Stworzyły ją cztery organizacje, po przeanalizowaniu ponad 100 tys. przypadków chorych. Pomimo wzrostu zachorowań na raka niedrobnokomórkowego, odnotowano większą częstość rozpoznawania pierwszych stopni zaawansowania, które jest łatwiej wyleczyć i uzyskać dłuższą medianę przeżycia.

Zmieniają się również schematy leczenia. Do niedawna lekarz miał do wyboru: leczenie chirurgiczne, radioterapię albo leczenie skojarzone. Specjaliści dysponowali danymi z metaanaliz, które potwierdzały, że pacjent odniesie lepszy skutek po zastosowaniu schematów dwulekowych z pochodnymi platyny, niż po podaniu monoterapii. Były też dowody, że lepiej jest stosować schematy zawierające cisplantynę, niż karboplatynę. Natomiast otwartym pytaniem był wybór właściwego dwulekowego schematu: - Wybór, czy ma być to paklitaksel, gemcytabina, docetaksel czy pemetreksed wynikał z kontraktu ośrodka, jego doświadczenia czy dostępości leczenia – stwierdził doktor Kowalski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH