Projekt opracowania polskiego leku innowacyjnego stosowanego w terapii schizofrenii, depresji i lęku, otrzymał dofinansowanie w wysokości 16,4 mln zł z budżetu państwa.

Badania prowadzone są przez zespół 50 naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz działów badawczo-rozwojowych firmy farmaceutycznej Adamed. Projekt pt. „Opracowanie polskiego leku stosowanego w terapii schorzeń ośrodkowego układu nerwowego: schizofrenii, depresji i lęku – badania przedkliniczne” potrwa blisko 4 lata. Prace te będą w części sfinansowane przez budżet państwa w ramach programu ministra nauki i szkolnictwa wyższego „Inicjatywa technologiczna I”.

Jak informują przedstawiciele Adamedu, jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, obejmujące skoordynowane opracowanie nowej substancji psychotropowej, od etapu wytyczania celów biologicznych, projektowania i syntezy bibliotek związków chemicznych, poprzez wstępne badania farmakologiczne i toksykologiczne, aż po zaawansowane testy przedkliniczne potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania potencjalnego leku.

Pierwsza faza badań nad lekiem, polegająca na ocenie aktywności związków in vitro (testy biochemiczne), zakończy się w 2009 roku, ale już pod koniec tego roku planowane jest rozpoczęcie badań in vivo. Kolejnym etapem (planowanym na lata 2010-2012) będą zaawansowane badania farmakologiczne i toksykologiczne, wykonywane w standardzie Good Laboratory Practice, mające na celu wyłonienie najlepszych związków do badań klinicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH