Szef aptekarzy do ministra zdrowia o zakazie reklamy aptek

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Grzegorz Kucharewicz, wystosował do ministra zdrowia pismo w sprawie zmian w przepisach ustawy - Prawo farmaceutyczne dotyczących zakazu reklamy aptek i ich działalności.

"W związku z szeroko zakrojoną akcją propagandową przeciwników przepisów zakazujących reklamy aptek, punktów aptecznych i ich działalności samorząd aptekarski wyraża stanowczy sprzeciw wobec wszelkich działań zmierzających do zakwestionowania tego zakazu" - informuje szef NRA.

Prezes wspomina w liście o lobbingu, który "ma sprawiać wrażenie, że powstała szeroka koalicja domagająca się zmiany art. 94a ustawy - Prawo farmaceutyczne", dotyczącego zakazu reklamy aptek.

"Naczelna Rada Aptekarska stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek zmianom w przepisach ustawy - Prawo farmaceutyczne dotyczących zakazu reklamy aptek i ich działalności. Przepisy te są jasne i nie wymagają ani zmian, ani jakichś szczególnie skomplikowanych działań interpretacyjnych. Uważamy, że nie istnieją żadne merytoryczne przesłanki do prowadzenia reklamy aptek" - przypomina dr Kucharewicz.

Podkreśla, że "relacja pomiędzy pacjentem a farmaceutą wykonującym zawód zaufania publicznego musi być oparta na pełnym zaufaniu. Pacjenci nie mogą być narażeni na oddziaływanie reklamy, która zmierza przecież do zwiększenia spożycia leków, co nie jest obojętne dla ich zdrowia i życia. Prawidłowo rozumiane dobro pacjenta winno być zatem stawiane ponad korzyści przedsiębiorców. Lek to nie jest zwykły towar. (…) To jeszcze jeden argument przemawiający za tym, iż trzeba jak najszybciej przywrócić zasadę "apteka dla aptekarza bądź spółki aptekarzy".

Więcej: http://nia.org.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH